Lata 20. XX wieku były czasem wielkich przemian, zarówno w stylu ubierania się, jak i w społecznym postrzeganiu roli kobiet w społeczeństwie. Era ta przyniosła za sobą nowe fasony i kroje, które do dziś inspirują projektantów do tworzenia kreacji. Nie inaczej jest również w przypadku mody męskiej – czym charakteryzował się styl ubioru 100 lat temu?
Rewolucja w modzie damskiej – luźnym krokiem w lata 20.
Lata 20. XX wieku były prawdziwym przełomem w modzie damskiej. To dekada, w której kobiety zaczęły masowo rezygnować z ograniczających ruchy gorsetów, zyskując większą swobodę i wygodę. Charakterystyczne stały się swobodne sukienki o prostym kroju sukienki lub z niskim stanem, które doskonale oddają ducha epoki. Przy omawianiu tego elementu garderoby nie sposób pominąć ich długości, ponieważ skróciły się z kostek aż do kolan. Kolejnym znamiennym trendem mody w latach 20. było eksponowanie sylwetki poprzez paski umieszczone na biodrach, co oznaczało odejście od akcentowania talii.
Moda wieczorowa w latach 20. – powrót do trendów z przeszłości
Lata 20. w modzie damskiej wieczorowej są wyrazem elegancji i nowoczesnej kobiecości. Bez wątpienia głównym elementem stylizacji była sukienka „flapper”. Kreacje zazwyczaj sięgały do kolan, co w porównaniu do wcześniejszych, długich kreacji było nie lada nowością.
Sukienki wieczorowe cechowało bogate zdobienia – popularne były cekiny, koraliki, frędzle i pióra, które dodawały blasku i dynamizmu kreacjom. Te ozdobne elementy sprawiały, że ubrania nie tylko pięknie wyglądały, ale mieniły się i gustownie odbijały światło, zwłaszcza w tańcu. Wiele z nich miało asymetryczne kroje, odkryte ramiona lub głębokie dekolty, co bez wątpienia było symbolem większej swobody i śmiałości w wyrażaniu siebie przez kobiety.
Mała czarna – znak rozpoznawczy stylu lat 20.
Hitem mody damskiej lat 20. stała się mała czarna, czyli sukienka, którą rozsławiła ikona mody – Coco Chanel. Ten element garderoby szybko stał się synonimem wieczorowej elegancji. Prosta, ale wyrafinowana, mała czarna była odpowiednia na wiele okazji.
W wieczorowych kreacjach szczególną rolę odgrywały również dodatki. Podczas balów panie nosiły długie rękawiczki, torebki z mnóstwem detali, a ich szyję zdobiły perły. Charakterystyczne były również opaski na głowę, którym elegancji dodawały kamienie szlachetne lub pióra, a także broszki – uznawane w wielu przypadkach za nieodłącznym element wieczorowego ubioru.
Moda damska lat. 20 – stylizacje z klasą, ale wygodne
Moda codzienna w latach 20. XX wieku odbiegała od wieczorowej ekstrawagancji, skupiając się na większej wygodzie, funkcjonalności i przemycaniu w wyglądzie nowoczesnych akcentów. Jednym z największych przełomów modowych tego okresu było odejście od gorsetów, których miejsce zastąpiły sukienki o prostym kroju – luźne, lecz stylowe. Mimo że sukienki wieczorowe często sięgały kolan, kreacje noszone na co dzień były zazwyczaj nieco dłuższe, ale i tak krótsze niż w poprzednich dekadach. Taki krój był wygodny i praktyczny, a zarazem postępowy.
Na popularności zyskały również bluzki i swetry – często zakładano do nich proste spódnice lub spodnie. Były to elementy garderoby, które pozwalały na łatwe tworzenie różnych zestawów. Do stylizacji na co dzień zakładano buty, zazwyczaj z zaokrąglonymi noskami i małym obcasem, co gwarantowało wygodę i funkcjonalność.
Lata 20. w modzie damskiej – czas kapeluszy i wyrazistej biżuterii
Akcesoria w modzie lat 20. odgrywały równie ważną rolę, co obecność sukienek w garderobie. Jednokolorowe kapelusze typu cloche, idealnie przylegające do głowy, były nieodłącznym elementem damskiego wizerunku. Podkreślały nowoczesny wizerunek kobiety i służyły za modny dodatek. Całość uzupełniała bogata biżuteria, wśród której dominowały długie naszyjniki z pereł.
Przeczytaj również:
https://kobietawmiescie.com.pl/trendy/moda/moda-meska-w-latach-20/
Wpływ kultury i sztuki na modę w latach 20. XX wieku
Moda w latach 20. była silnie powiązana z kulturą, sztuką oraz zmieniającym się statusem kobiet w społeczeństwie. Ruch sufrażystek, które dążyły do osiągnięcia równouprawnienia, miał duży wpływ na panujące w tym czasie trendy, dzięki czemu promowano praktyczne i wygodne stroje. Na wzornictwo i estetykę ubrań natomiast niemały wpływ miał wywodzący się ze sztuki nurt Art Deco – w wyniku jego obecności na elementach garderoby często pojawiały się geometryczne i nietuzinkowe wzory. Moda była odzwierciedleniem ducha czasów – wolności, odwagi i nowoczesności.
Sprawdź również:
https://kobietawmiescie.com.pl/trendy/moda/historia-mody/
https://kobietawmiescie.com.pl/trendy/moda/moda-lat-2000/