Popuszczanie po wypróżnieniu – naucz się kontrolować NTM

Popuszczanie po wypróżnieniu

Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego pozwala na pełną kontrolę nad wydalaniem moczu. Niestety, problemy z jego zachowaniem dotykają wielu ludzi, zarówno młodych, jak i starszych. Nietrzymanie moczu, niekontrolowany wyciek, oraz trudności z utrzymaniem moczu po oddaniu moczu stanowią dolegliwości, z którymi boryka się wiele osób. W tym artykule dowiesz się, co powoduje popuszczanie moczu po mikcji i jak można sobie z tym problemem radzić.

Popuszczanie moczu po oddaniu moczu – co warto wiedzieć?

Dobowa objętość moczu u zdrowego człowieka wynosi od 1,5 do 2,5 litra i jest często uzależniona od ilości spożywanych płynów w ciągu dnia. Jednak warto zrozumieć, że nawet u osoby bez widocznych problemów z układem moczowym, w pęcherzu moczowym zawsze pozostaje pewna ilość moczu, zwana fizjologiczną objętością zalegającą. W warunkach normalnych jest to zazwyczaj około 15 ml. Warto jednak pamiętać, że jeśli ta wartość jest znacznie większa, może to wskazywać na patologię, która sprawia, że moczu zalega więcej niż powinno.

Warto zaznaczyć, że czasami popuszczanie moczu po mikcji może być zjawiskiem fizjologicznym, szczególnie jeśli objawia się ono tylko niewielkim wyciekiem kropelkowym. Jednak u osób, które borykają się z ciągłym problemem wycieku moczu po oddaniu moczu, może to być objawem poważniejszych schorzeń, wymagających konsultacji lekarskiej.

Popuszczanie moczu po oddaniu moczu – przyczyny

Popuszczanie moczu po oddaniu moczu może mieć różne przyczyny. Czasami jest to zjawisko fizjologiczne, które nie wiąże się z żadnymi patologiami, ale jest wynikiem pozostałości moczu w cewce moczowej. Gdy jednak ten problem jest chroniczny, przyczyny mogą być bardziej złożone, a konsultacja lekarska jest niezbędna.

Jedną z potencjalnych przyczyn jest osłabienie mięśni dna miednicy, zwłaszcza mięśnia zwieracza cewki moczowej, który zapobiega wyciekowi moczu. Osłabienie tych mięśni może prowadzić do problemów z utrzymaniem moczu. Mięśnie dna miednicy znajdują się na dnie jamy brzusznej, między kością łonową a podstawą kręgosłupa, i stanowią swoiste wsparcie dla narządów miednicy, w tym pęcherza moczowego. Osłabienie tych mięśni jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów, takich jak nietrzymanie moczu.

Inne czynniki, takie jak palenie papierosów, nadwaga czy nieodpowiednia dieta, mogą również wpływać na funkcjonowanie pęcherza moczowego i przyczyniać się do problemów z nietrzymaniem moczu. Infekcje układu moczowego, przedłużające się zapalenie pęcherza moczowego, ciąża i trudny poród to kolejne możliwe przyczyny tego problemu.

Jak sobie radzić z popuszczaniem po oddaniu moczu?

Problemy z układem moczowym, takie jak popuszczanie moczu po mikcji, mogą znacząco wpłynąć na komfort życia i stan psychiczny. Choć tymczasowo można sobie pomóc, stosując wkładki chłonne na nietrzymanie moczu, wizyta u lekarza jest niezbędna. Specjalista będzie w stanie postawić dokładną diagnozę i zidentyfikować przyczyny problemu. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologiczne lub nawet interwencja chirurgiczna.
Warto również pamiętać o profilaktyce problemów z układem moczowym i dbać o kondycję mięśni dna miednicy. Jednym z efektywnych sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu jest trening mięśni Kegla, który polega na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni kontrolujących przepływ moczu. Ćwiczenia te można wykonywać po mikcji, przed wstaniem z toalety. Dodatkowo, potrząsanie miednicą na toalecie i napięcie mięśni wokół cewki moczowej może pomóc w pozbyciu się zalegających kropelek moczu.  Jeśli masz takie dolegliwości, nie wahaj się skonsultować z lekarzem, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie i poprawić jakość swojego życia. Więcej interesujących artykułów o zdrowiu układu moczowego: https://mjrmedical.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *