kobieta w ciąży

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o I trymestrze ciąży – część I.

Właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? A może planujesz nią zostać i chcesz wiedzieć, co Cię czeka i jak się przygotować na ten cudowny, ale też pełen wyzwań czas? W tym artykule spróbuję opowiedzieć Ci, czego możesz się spodziewać, na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać, a także postaram się obalić kilka panujących wśród kobiet mitów na temat ciąży.

 

Zacznijmy od początku – skąd mam wiedzieć, czy jestem w ciąży?

Jakie są metody pozwalają nam ocenić, czy jesteśmy w ciąży, czy też nie? Jakich objawów powinnyśmy się doszukiwać?

Najpopularniejszym testem jest oczywiście “test ciążowy”, który po wprowadzeniu kilku kropel moczu w odpowiednie miejsce, pokaże nam sławne dwie kreski – jeśli jesteśmy w ciąży, bądź też jedną kreskę jeśli w ciąży nie jesteśmy.
Jak działa ten test? Ocenia obecność ß-hCG (beta gonadotropiny kosmówkowej), której poziom jest zwiększony od pierwszych dni ciąży. Dlatego też możemy ją wykryć już po 7 dniach od zapłodnienia, czyli jeszcze przed zatrzymaniem miesiączki! Należy jednak pamiętać, że podwyższony poziom ß-hCG może występować również w przypadku niektórych chorób nowotworowych (np. guzy jajnika) i wynik testu może być fałszywie dodatni. Stąd też dodatni test ciążowy zalicza się do tak zwanych prawdopodobnych objawów ciąży.

Prawdopodobne objawy ciąży

Obok wspomnianego wyżej testu należą tu również:

  • brak miesiączki
  • powiększanie się obwodu brzucha
  • powiększenie piersi
  • podwyższenie podstawowej temperatury ciała
  • rozstępy ciążowe
  • hiperpigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych
  • zmiany w narządzie płciowym: powiększenie i rozpulchnienie macicy (objaw Hegara) oraz zasinienie pochwy i przedsionka pochwy (objaw Labhardta)

Prawdopodobne objawy ciąży dotyczą widocznych i możliwych do obiektywnej oceny przez ginekologa zmian w organizmie kobiety. Stwierdzenie kilku z tych objawów pozwala nam z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać ciąże, jednak nadal nie stanowi to pewnego jej rozpoznania.
Kiedy więc możemy być pewni ciąży?

Pewne objawy ciąży

Rozpoznać ciąże możemy dopiero po zaobserwowaniu któregoś z poniższych objawów:

  • wysłuchanie czynności serca płodu – w zależności od rodzaju i jakości detektora tętna płodu (aparatu kardiotokograficznego) wysłuchanie czynności serca płodu jest możliwe u szczupłych kobiet już od ok. 12–14 tygodnia ciąży, zazwyczaj znajduje uzasadnione zastosowanie od ok. 16. tygodnia ciąży
  • wyczucie części płodu i ruchów płodu – jest możliwe przez lekarza badającego jedynie u szczupłych pacjentek, dopiero od końca II trymestru ciąży (od ok. 24 tygodnia ciąży)
  • stwierdzenie obecności płodu w badaniu USG – pierwszym objawem ultrasonograficznym ciąży jest obecność pęcherzyka ciążowego (GS), czyli pęcherzyka ciążowego wypełnionego hipoechogeniczną treścią, zlokalizowaną w jamie macicy i możliwą do uwidocznienia w badaniu głowicą przezpochwową już w 4 tygodniu ciąży.

Początki ciąży – czego możesz się spodziewać?

Objawy które mogą Ci towarzyszy od pierwszych tygodni ciąży są związane ze zmianami hormonalnymi, fizycznymi oraz psychicznymi zachodzącymi w Twoim organizmie. Nazywa się je również prawdopodobnymi objawami ciąży, gdyż na ich podstawie kobieta może domyślać się w jakim stanie się znajduje, jeżeli nie zrobiła jeszcze testu ciążowego.

1. Ból, obrzęk i powiększenie piersi

Jest to najczęstszy objaw ciąży – dotyczy ok. 95% kobiet. Pojawia się on wskutek wzrostu poziomu progesteronu oraz innych hormonów. Kobiety często muszę kupować nowe, większe staniki w pierwszych tygodniach ciąży. Objaw ten na ogół nie bywa dokuczliwy, acz jest zauważalny. Są jednak kobiety, u których ból bywa bardzo uciążliwy – z pomocą może przyjść wtedy ciepła (lecz nie gorąca) kąpiel, bądź noszenie dobrze dopasowanego stanika. Leki przeciwbólowe (które w ciąży i tak należy stosować z dużym umiarem) średnio zdają egzamin.

2. Senność i zmęczenie

Występuje ona, ponieważ Twój organizm wkłada bardzo dużo energii w rozwój zarodka. Jak jest na to rada? Odpoczywaj i wysypiaj się porządnie.

3. “Miesiączkowe” bóle brzucha

Jest to również częsty objaw ciąży, który często niepokoi przyszłe mamy. Na szczęście nie jest on groźny – powoduje go rosnąca i zmieniająca położenie macica. Jeśli nie obserwujesz dodatkowych objawów, takich jak np. krwawienie z dróg rodnych, nie powinnaś się obawiać o siebie ani o dziecko. Leki rozkurczowe i ciepła kąpiel mogą pomóc w złagodzeniu bólu.

4. Częste oddawanie moczu

Od pierwszych dni ciąży w Twoim organizmie krąży więcej krwi – dlatego też filtracja nerek jest zwiększona, a co za tym idzie produkowana jest większa ilość moczu. Dodatkowo hormony powodują rozluźnienie się mięśni dna miednicy, przez co szybciej odczuwamy parcie na pęcherz. Prowadzi to do tego, że będziesz w toalecie dosłownie co chwilę. Na szczęście w II trymestrze wszystko się powoli normuje… do czasu III trymestru, kiedy parcie na pęcherz stanie się Twoim nieodłącznym kompanem.

5. Wzdęcia i zaparcia

Po raz kolejny winne są hormony. Spowalniają perystaltykę jelit i rozluźniają ich warstwę mięśniową. Pomocne bywa wtedy picie większej ilości wody, jednak bywa to uciążliwe (patrz pkt 4.). Również stosowanie diety z dużą ilością błonnika może trochę pomóc. Jeśli to nadal zawodzi – pozostają tabletki z substancją “simeticon”, czopki glicerynowe lub laktuloza w syropie.

6. Zaburzenia i zmiany nastroju

Chce Ci się płakać bez powodu? Wściekasz się na męża za głupotę? To znowu sprawka hormonów. Co na to pomoże? Może lody waniliowe z ogórkami kiszonymi? Albo śledź… z lodami?  🙂

7. Nudności, zawroty głowy i wymioty

Wbrew pozorom, nie jest to najczęstszy objaw. Występuje też z bardzo różnym nasileniem u różnych kobiet. Jeśli dotyczy akurat Ciebie, spróbuj imbiru – herbata z imbirem, cukierki imbirowe lub herbata imbirowa mogą pomóc.

 

Zapraszam do kolejnej części artykułu, w której doradzę Ci, co powinnaś zmienić w swoim życiu w ciąży, a czego dobrze jest nie zmieniać. Przyjrzymy się również niektórym mitom na temat ciąży, które postaram się obalić. Zapraszam do lektury!