styl skandynawski

Wnętrze w skandynawskim stylu – jak je stworzyć, nie wydając fortuny

Skandynawski styl urządzania wnętrz jest nadal bardzo popularny w naszym kraju. Ten trend utrzymuje się już dobrych kilka lat. Chociaż ostatnimi czasy modne marki wnętrzarskie promowały styl bardziej mroczny lub głosuj, nie zdobył on serca wielu konsumentów. Minimalizm, jasne naturalne kolory, oraz rzecz jasna drewno we wnętrzach – to cechy składowe stylu skandynawskiego, który podbił serca tak wielu ludzi.

Jak urządzić dom w skandynawskim stylu?

Domy mieszkańców krajów skandynawskich zachwycają stylem. Najczęściej są jasne i przestronne, z bieloną podłogą, prostymi i bardzo funkcjonalnymi meblami z drewna, oraz pięknymi dodatkami i akcesoriami. To właśnie te ostatnie potrafią stworzyć skandynawski klimat. Mowa tu o ceramicznych i glinianych wazonach i misach, latarenka na świece, świecznikach, miękkich kocach i ozdobnych poduchach. Bardzo często skandynawskie domy są również dekorowane dodatkami vintage, wyszperanymi gdzieś na pchlim targu albo na strychu u dziadka. Styl skandynawski umiejętnie łączy to co nowe, z tym co z historią. Z pewnością daleko mu do tak zwanego stylu shabby chic, w którym przesłodzonych dodatków jest aż za dużo. Nie jest to jednak styl totalnie prosty i surowy – w skandynawskich domach pełno jest miękkich i przytulnych tkanin, zwierzęcych skór, lnu i wełny. Skandynawowie są majętni, dlatego stawiają na akcesoria dekoracyjne najwyższej jakości.

Kolorystyka skandynawskich domów

Skandynawskie domy są pełne jasnych i naturalnych barw. Trudno znaleźć tam ściany pomalowane na pełne nasycenia kolory, chyba że to barwy stonowane, takie jak na przykład ciemny granat lub szmaragdowa zieleń. Generalnie najwięcej tam bieli w różnych odcieniach oraz szarości w różnych odcieniach. W skandynawskich mieszkaniach trudno natomiast znaleźć beże i brązy na ścianach. Z jasnymi ścianami pięknie kontrastują meble z naturalnego drewna. Skandynawowie uwielbiają stare drewniane stoły, piękne krzesła, drewniane ławeczki, oraz przeszklone witryny, w których przechowują swoje ręcznie robione ceramiczne naczynia. Aby niskim kosztem wprowadzić tak piękne rzeczy do swojego domu, trzeba się trochę wysilić. Dobry trop to szukanie starych mebli na aukcjach oraz w sklepach ze starociami – można nadać im drugie życie za pomocą szlifierki oraz pędzla. Styl skandynawski świetnie wpisują się również proste meble wykonane metodą DIY czyli zrób to sam. Mowa to na przykład o stoliku z palet, o zestawie wypoczynkowym na taras, również z palet. Popularne są również łóżka wykonane z palet. I chociaż w bogatych skandynawskich domach raczej trudno znaleźć tego typu meble, z pewnością można mówić, że są one inspirowane tym stylem.

Zobacz również: antresola – projekt i aranżacja

Niebanalne dodatki

W skandynawskich domach pełno jest niebanalnych dodatków. Nie ma się co dziwić, bo tak wiele fantastycznych marek sprzedających akcesoria dekoracyjne pochodzi właśnie z krajów skandynawskich, że zwyczajnie jest z czego tam wybierać. Jeżeli zatem pragnie się urządzić swój dom w stylu skandynawskim, warto od czasu do czasu postawić na jakiś niebanalny dodatek. Można kupić je w sklepach takich jak na przykład H&M Home, Jysk, Madame Stolz, oraz wielu innych.