szpilki

Szpilki na wysokim obcasie – jak i do czego je nosić?

Obuwie to jeden z ważniejszych elementów stroju, który potrafi doskonale uzupełnić wybraną stylizację. Najbardziej kobiecym modelem obuwia są oczywiście ponadczasowe szpilki – warto je nosić, choć trzeba wiedzieć jak i do czego je założyć.

Szpilki tylko na specjalne okazje?

Nawet najbardziej wygodne szpilki wykonane z wysokiej jakości skóry naturalnej, niestety nie będą tak komfortowe w użytkowaniu, jak płaskie obuwie. Chodzenie w butach na wysokim obcasie bez przerwy może doprowadzić do poważnych deformacji stóp, dlatego warto wkładać je wyłącznie na specjalne okazje i ćwiczyć stopy.

Do czego wkładać buty na obcasie?

Szpilki najlepiej prezentują się do sukienki, eleganckiej spódnicy, choć równie dobrze można włożyć się do jeansów, czy spodni dresowych. Obecnie moda daje nieograniczone możliwości, także wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań i tego, co mamy w szafie.

Oczywiście w niektórych stylizacjach szpilki nie wygląda się zbyt korzystnie. Warto unikać łączenia wysokich szpilek z krótkimi spodenkami. Nawet jeśli mamy długie, zgrabne nogi, takie zestawienie sprawi, że nie będziemy prezentować się elegancko. Niekorzystnie wyglądać będziemy zakładając do szpilki i leginsy.

Jakie szpilki wybierać?

Szpilki muszą być dopasowane do naszej sylwetki. Jeśli jesteśmy drobnej postury i niskiego wzrostu, stawiajmy na lekkie obuwie na średnim obcasie. Wiele dziewczyny niskiego wzrostu, decyduje się na zakup bardzo wysokich szpilek w nadziei, że nieco dodadzą sobie wzrostu – niestety niskie, drobne kobiety w zbyt wysokich szpilkach wyglądają karykaturalnie. Obuwie musi być dopasowane do wzrostu, postury, musi być wygodne i dobre rozmiarowo. Jeśli wielogodzinne chodzenie w wysokich butach daje się nam we znaki, dobrze zaopatrzyć się w zapiętki i wygodne, skórzane wkładki do butów.

Kupując szpilki warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak:
– rodzaj i wysokość obcasa,
– stabilność pięty, powinna swobodnie spoczywać na obcasie,
– szerokość obuwia – jeżeli palce stóp są ściśnięte, to stopa nie będzie pracować prawidłowo, co może z kolei prowadzić do poważnym deformacji,
– rodzaj podeszwy – podeszwa powinna być elastyczna, aby można było poruszać się w obuwiu bez większych problemów. Najważniejszy jest obszar w najszerszym miejscu stopy,
– jakość materiału – najlepiej sprawdzą się markowe buty damskie wykonane ze skóry naturalnej, która dobrze odprowadza wilgoć i dostosowuje się do kształtu stóp, poza tym materiał jest rozciągliwy.

Jak chodzić w szpilkach?

Poruszając się w szpilkach, należy unikać stawiania dużych kroków, bardzo ważna jest także prosta postura ciała. Najlepiej stawiać kroki jeden za drugi, wcześniej można ćwiczyć chodzenie na obcasach w domu, aby przyzwyczaić się do ich wysokości i rozchodzić buty, dzięki temu będą wygodniejsze.

Wiele kobiet zniechęca się do chodzenia w szpilkach, gdyż pierwze próby poruszania się z gracją kończą się niepowodzeniem. Ważne jest to, aby próbować i nie zrażać się po pierwszym wyjściu w tego typu obuwiu. Szpilki to buty niezwykle eleganckie, które sprawdzą się praktycznie na każdą okazję.