Przygotowanie do rozmowy o pracę — klucz do sukcesu

Przygotowanie do rozmowy o pracę – klucz do sukcesu

Jeżeli planujesz zmianę pracy i dostałaś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie przygotuj się do niej. Pozwoli Ci to na swobodę i pewność siebie podczas spotkania z rekruterem.

Odrób pracę domową

Kluczowym elementem przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej jest zdobycie wiedzy o firmie, do której aplikujemy. W pierwszej kolejności sprawdź stronę internetową — na pewno mają zakładkę O nas bądź Historia firmy. Prześledź kolejne wydarzenia z życia przedsiębiorstwa, aby być w stanie odpowiedzieć na ewentualne pytania z tej kategorii. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie profili społecznościowych (Facebook, Linkedin, Instagram itp.), będziesz na bieżąco z wydarzeniami w firmie, a także poznasz profile osób, które już tam pracują.

Przeanalizuj swoje doświadczenia

Analiza własnych doświadczeń ma na celu przygotowanie konkretnych odpowiedzi na pytania rekruterów. Dzięki temu nie będziecie musieli na poczekaniu wymyślać odpowiedzi, które często nie trafiają w profil firmy.

Przykładowe zagadnienia z rozmów kwalifikacyjnych:

  • Jak uspokoi Pan/Pani klienta, który jest niezadowolony z produktu bądź wykonanej usługi,
  • Czy kiedykolwiek dostała Pan/Pani krytyczną uwagę odnośnie do wykonywanej pracy? Jaka była Pani/Pana reakcja?
  • Jak rozwiązuje Pani/Pan konflikty w zespole współpracowników?
  • W jaki sposób zwraca Pan/Pani uwagę koledze w pracy, jeśli wykonuje w nienależyty sposób swoje obowiązki?

Aby dobrze wypaść podczas takich pytań warto znać wartości firmy, zasady, którymi się kierują np. w sprzedaży lub choć motto firmy, które ukierunkuje nas na odpowiedzi satysfakcjonujące rekrutera.

Zadbaj o swój wizerunek

Przed rozmową kwalifikacyjną zamów wizytę u fryzjera, w końcu musisz wyglądać na pewną siebie i zadbaną osobę. Sprawdź również garderobę — czysty i wyprasowany ubiór będzie Twoją doskonałą wizytówką. Pamiętaj również, aby dostosować ubiór do stanowiska, na które aplikujemy — w złym guście będzie przyjście na rozmowę na stanowisko dyrektora w trampkach. Z drugiej strony smoking będzie przesadą podczas rozmowy kwalifikacyjnej na pozycję sprzedawcy.

Ważny jest również wizerunek w świecie wirtualnym, koniecznie sprawdź jakie informacje o Tobie są dostępne publicznie. Zweryfikuj czy zamieszczone zdjęcia bądź posty w sieci podpisane Twoim imieniem i nazwiskiem w jakiś sposób mogą być przeszkodą w dostaniu wymarzonej pracy. W szczególności zwracaj uwagę na spójność informacji w publicznych CV, jeśli będą jakieś nieścisłości, Twój przyszły pracodawca nie omieszka zapytać o nie.

Rzetelność i prawdomówność

Podobno są to jedne z dwóch najbardziej cenionych cech u przyszłych pracowników. Zastanów się, jakie Ty masz cechy charakteru, które pomogą Ci podczas wykonywania obowiązków na aplikowane miejsce. Często również padają pytania o mocne i słabe strony, znajdź takie słabe strony w Twoim charakterze, które mogą być zarówno wadą, jak i zaletą. Np. Perfekcjonizm.

 

Nie warto zostawiać przygotowania do rozmowy na ostatnią chwilę, dlatego też przygotowania zacznij z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jeśli zastosujesz się do naszych powyższych porad, z pewnością zyskasz przewagę nad osobami, które będą tak jak Ty ubiegać się o wybrane stanowisko.