Pierwsze buty dla dziecka – co wybrać, czego unikać?

Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia. Ogromny wybór na rynku może przyprawiać o zawroty głowy i ciężko jest podjąć ostateczną decyzję. Odpowiednio dobrane buty dziecięce mają za zadanie stabilizować małą stópkę, chronić przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwiać naukę chodzenia. Rozsądny wybór ma ogromne znaczenie, gdyż niektóre modele bucików dla dzieci mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Skonsultuj się z pediatrą

Lekarz pediatra powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzić w wyborze odpowiedniego obuwia dla dziecka. Powinien zwrócić naszą uwagę na najważniejsze czynniki, którym warto się przyjrzeć. Pomoże on również w sytuacji, gdy dziecko cierpi z powodu wad postawy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy buty dziecięce, które kupiliśmy, są odpowiednie, warto pokazać je lekarzowi przy kolejnej wizycie, aby sam mógł to ocenić. Czasem lekarz pediatra posiada również informacje o ofercie firm produkujących buciki dla dzieci, dostosowane do ich konkretnych potrzeb.

Elastyczna podeszwa

Dużym problemem jest fakt, iż buciki dla dzieci oferowane w wielu sklepach obuwniczych mają zbyt twardą podeszwę. Może to wyrządzić dziecku wiele szkód, dlatego takie modele powinniśmy omijać szerokim łukiem. Podeszwa, która nie jest wystarczająco elastyczna, utrudni dziecku naukę prawidłowego chodu, a także może przyczyniać się do powstawania płaskostopia. Takie obuwie będzie dla dziecka niewygodne, może powodować ból i dyskomfort w czasie stawiania pierwszych kroków. Przed dokonaniem zakupu upewnijmy się, że podeszwa jest odpowiedniej grubości i wystarczająco elastyczna, aby oszczędzić dziecku przykrych doznań i nie ryzykować rozwoju wad postawy i chodu.

Dostosowanie do pogody

Kluczową kwestią jest również rodzaj obuwia, jaki wybierzemy dla naszej pociechy. Powinno być ono dostosowane do pory roku i wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, aby nie ryzykować odparzeń czy uczulenia. Jeżeli nasze dziecko stawia pierwsze kroki latem, najlepsze będą zabudowane sandałki wykonane ze skóry. Nie sprawdzą się tu buciki materiałowe, gdyż istnieje ryzyko, że nie będą dostatecznie amortyzować stopy. Sandały powinny być zabudowane na czubku, aby zapobiec otarciom i siniakom wskutek nieuważnego wbiegania po schodach lub przechadzek po kamienistej drodze. Wiosną i jesienią najbardziej odpowiednie będą zabudowane skórzane trzewiki, z kolei zimą buty sięgające za kostkę, z dodatkowym ociepleniem.

Łatwe zakładanie i dobra amortyzacja

Niezwykle istotną sprawą w przypadku butów dla dzieci jest to, czy odpowiednio amortyzują one stopę. Nie mogą one przylegać zbyt ściśle ani za lekko, gdyż wówczas łatwiej o otarcia i urazy. Lepiej nie ryzykować złego dopasowania i przed dokonaniem zakupu dobrze jest dokładnie przymierzyć wybrany model. Kluczową kwestią jest również sprawdzenie, czy buty łatwo jest założyć i zdjąć. Najlepiej sprawdzają się modele zapinane na rzepy, gdyż są one bezproblemowe i szybkie w obsłudze. Sposób mocowania to nie tylko kwestia wygody, ale też bezpieczeństwa, gdyż również wpływa ono na amortyzację małej stópki. Buty na rzepy pozwalają na dokładniejsze dopasowanie obuwia do nogi dziecka.