Organizujemy przyjęcie urodzinowe dla 5-latka w domu

Dzieci uwielbiają przyjęcia urodzinowe, zwłaszcza, jeśli same są bohaterami dnia.Organizacja urodzin dla 5-latka wymaga jednak odpowiedniego przygotowania pod wieloma względami. Sprawdźmy więc, o czym pamiętać organizując takie przyjęcie.

 

Lista gości i zaproszenia

W pierwszej kolejności należy przygotować listę dzieci, które chcemy zaprosić. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile miejsc siedzących oraz jaką ilość jedzenia  musimy zorganizować. Ostateczną listę otrzymamy jednak dopiero wówczas, gdy goście potwierdzą swoją obecność po otrzymaniu zaproszenia. Dla 5-latka samo przygotowanie zaproszeń może być świetną zabawą, więc pozwólmy mu stworzyć piękne kartki ozdobione rysunkami lub wycinankami stworzonymi przez malucha. Możemy również wspólnie z nim wykonać takie zaproszenia, co będzie również doskonałą okazją do tego, aby podpytać malucha o to, jakie zabawy czy przekąski chciałby mieć na swoim przyjęciu.

 

Miejsce przyjęcia

 

Ważnym elementem przygotowań do przyjęcia jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca zarówno do zabawy, jak i spożywania posiłków. Najlepiej sprawdzi się duży pokój, w którym ustawimy stolik i krzesła. Dzieci powinny mieć wygodny dostęp do swojego siedzenia, więc stół powinien być odpowiednio oddalony od mebli i innych sprzętów. Z kolei miejsce zabaw może znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, na przykład w pokoju naszego 5-latka, które z zasady jest dla maluchów bezpieczne, a co ważne, pełne zabawek! Należy w szczególności zadbać o to, aby w zasięgu ręki dziecka nie znalazły się żadne przedmioty, które mogą mu wyrządzić krzywdę, a więc szklane naczynia czy rzeczy o ostrych krawędziach. 

 

Menu na przyjęcie

Jednym z kluczowych elementów organizacji przyjęcia urodzinowego jest zaplanowanie odpowiedniego menu. Należy przewidzieć jeden ciepły posiłek, który wszystkie maluchy chętnie zjedzą. Może to być domowa pizza, naleśniki, nuggetsy czy domowe frytki z piekarnika. Dodatkowo na stoliku powinny znaleźć się też przekąski, po które maluchy będą mogły w każdej chwili sięgnąć w trakcie zabawy. Sprawdzą się tu kawałki owoców, mini kanapki, parówki w cieście, domowe ciasteczka czy popcorn. Nie zapomnijmy o napojach. Lepiej jednak zrezygnować z tych gazowanych na rzecz soków czy domowej lemoniady. Możemy również przygotować herbatę z miodem i cytryną w termosie, w razie gdyby dzieci miały ochotę napić się czegoś ciepłego. 

 

Zabawy urodzinowe

 

Gdy już będziemy mieć zaplanowane miejsce do zabaw oraz menu, pora na najważniejszy element przyjęcia, a więc zabawy. Pamiętajmy, aby były one tak przemyślane, by angażowały wszystkich uczestników przyjęcia. Świetnym pomysłem będą więc wszelkie zabawy plastyczne z konkursem na najlepszą pracę, zabawy zręcznościowe w układanie najwyższej wieży z klocków czy mini playback show. Zabawy urodzinowe powinny się odbywać pod ścisłą kontrolą dorosłych. Dlatego dobrze jest, jeśli oprócz nas – rodziców solenizanta – na przyjęciu będzie jeszcze ktoś do pomocy (np. Rodzic zaproszonego dziecka), który będzie czuwał nad bezpieczeństwem gromadki podczas gdy my będziemy szykować w kuchni poczęstunek. 

 

Zaplanowanie całego przyjęcia z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli uniknąć nam stresu i wyeliminuje nieprzewidziane sytuacje.