zabawy dla dzieci

Organizujemy dziecku zabawę w domu

Ruch i zabawa na świeżym powietrzu niesie ze sobą szereg zalet. Jednak nie zawsze możemy zapewnić naszemu dziecku rozrywkę poza domem. Deszczowa, mroźna pogoda czy choroba mogą być więc uniemożliwić dziecku zabawę na dworze, dlatego warto przygotować się na taką okoliczność organizując mu ciekawą i absorbującą rozrywkę w domu. Oto kilka pomysłów.

 

Poszukiwacze skarbów

Tę zabawę możemy zorganizować dla dziecka w każdym wieku, utrudniając zagadki dzieciom starszym. Na początek należy przygotować mapę skarbów stworzoną na planie naszego mieszkania. Następnie nanosimy na nią różnego rodzaju zagadki i rebusy, których rozwiązanie pomoże odnaleźć kolejną wskazówkę i trop. Mogą to być proste działania matematyczne lub rebus rysunkowy. Co kilka punktów, wraz z zagadką, możemy umieścić jakiś mały smakołyk, który zmotywuje malucha do dalszej zabawy. Zabawa kończy się odnalezieniem skarbu, którym może być na przykład płyta DVD z bajką, którą w nagrodę dziecko będzie mogło teraz obejrzeć. 

Zabawy plastyczne

DIY dla dzieci to świetna i angażująca zabawa, która zajmie malucha nawet na kilka godzin. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, można zaproponować maluchowi motyw przewodni pracy plastycznej, na przykład ozdoby na choinkę, dekoracje wielkanocne czy laurka na zbliżające się urodziny babci. Dziecko do dyspozycji może mieć farbki, kredki, bibułę, włóczkę, z której zrobi pomponiki czy suche liście, kasztany i żołędzie. Pamiętamy tylko o zapewnieniu dziecku pełnego bezpieczeństwa. Jeśli praca będzie wymagała użycia nożyczek, lepiej bądźmy w pobliżu i pilnujmy, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy.

Zabawy ruchowe

Bardzo fajną zabawą w domu, która angażuje malucha fizycznie, jest stworzenie toru przeszkód. Możemy wykorzystać do tego całą przestrzeń naszego mieszkania i poustawiać na trasie różnego rodzaju przeszkody do pokonania. Może to być slalom między butelkami z wodą, przejście pod stolikiem lub po tasiemce rozłożonej na podłodze, przeniesienie za pomocą palców stóp woreczków z piaskiem z jednego punktu do drugiego czy przejście  przez całą długość pokoju z książką na głowie. Taki tor przeszkód to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia rozwijające umiejętności manualne oraz korzystnie wpływające na postawę.

 

Rzucanie do celu

 

Kolejna propozycją może być zabawa w rzucanie do celu. Przyda nam się wiadro oraz małe piłeczki czy nawet kulki z papieru. Zadaniem malucha będzie trafienie nią do wiaderka, za co będzie gromadziło punkty. Grę można stopniowo utrudniać oddalając odległość od wiaderka lub na przykład prosząc dziecko o stanie na jednej nodze lub zasłanianie jednego oka. 

Pomysłów na angażujące zabawy w domu jest bardzo wiele, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Dom czy mieszkanie może być świetnym placem zabaw zarówno tych ruchowych, jak i rozwijających umiejętności ruchowe czy różnego rodzaju zdolności. Mamy nadzieję, że nasze pomysły będą dla Ciebie inspiracją i wykorzystasz je, gdy twoje dziecko będzie musiało bawić się w domu.