Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców – jakie wybrać?

Prowadzenie auta latem to duże wyzwanie, szczególnie dla osób, których oczy są wrażliwe na światło słoneczne. Mnóstwo kierowców ma w miesiącach letnich problem z oślepianiem przez słońce. Jak można mu zaradzić? Kupując okulary przeciwsłoneczne dla kierowców. Które z nich wybrać? Sprawdzamy.

Okulary okularom nierówne

Niektórzy uważają, że satysfakcjonujący poziom ochrony przeciwsłonecznej można osiągnąć już przy pomocy okularów z bazaru za 10 czy 15zł. Warto jednak wiedzieć, że o ile być może i przyciemniają one obraz, o tyle nie posiadają filtrów przeciwsłonecznych (nawet jeśli naklejki sugerują inaczej), które chronią wzrok przed uszkodzeniem.

Nie trzeba chyba wspominać o tym, że wątpliwa jest również jakość ich wykonania. Okulary przeciwsłoneczne ze stoiska przy warzywniaku bardzo szybko rysują się i rozpadają. Na okularach do jazdy samochodem nie warto zatem oszczędzać – lepiej wydać na nie nieco więcej i cieszyć się ich dobrą jakością.

Rodzaj przyciemnienia

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla kierowców, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego w nich przyciemnienia. Szkła bardzo ciemne dobrze chronią przed oślepieniem, ale jednocześnie upośledzają odbiór kolorów i kontrastów, co może odbić się negatywnie na drodze. Z drugiej strony, szkła jasne, nie chronią dostatecznie przed promieniami słonecznymi. Najlepiej jest więc znaleźć złoty środek.

Kierowcy chwalą sobie także okulary ze szkłami polaryzacyjnymi, skupiającymi rozproszone światło. Poprawiają one kontrasty i nasycenie barw na drodze, a także (w niektórych przypadkach) rozszerzają pole widzenia. Niektóre modele okularów polaryzacyjnych wyposażone są w szybki przyciemniające się pod wpływem słońca – to doskonałe rozwiązanie 2w1, w które warto zainwestować.

Oprawki i konstrukcja

Szukając odpowiednich okularów przeciwsłonecznych dla kierowców, dobrze jest stawiać na takie modele, których oprawki nie ograniczają pola widzenia. Oprawki zbyt grube mogą przyczyniać się do zmniejszenia widoczności na drodze czy też zaburzonego odbioru poszczególnych kątów lub wymiarów. Warto postawić na takie okulary, których oprawki są cienkie, a szkła dość duże – te będą najlepiej sprawdzały się w trasie.

Niemniej istotna jest konstrukcja okularów. Najlepiej, by była ona lekka, solidna i dopasowana do kształtu twarzy kierowcy. Osobom poszukującym okularów przeciwsłonecznych do samochodu poleca się modele z wygodnymi zausznikami i miękkimi z noskami, które zapobiegają rozmaitym podrażnieniom i otarciom. Okulary do auta powinno się przed zakupem przymierzyć – pozwoli to przewidzieć, czy ich późniejsze użytkowanie będzie komfortowe, czy nie.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców poprawiają komfort jazdy w miesiącach letnich i przyczyniają się do zwiększenia jej bezpieczeństwa. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Najlepiej kupić je w specjalistycznym sklepie optycznym, na stacji benzynowej lub w wypożyczalni samochodów oferującej wynajem średnioterminowy aut. Modele prezentowane w takich miejscach są dobrze dopasowane do potrzeb kierowców i charakteryzują się wysoką jakością.