Jak mądrze zarządzać budżetem domowym?

Dbanie o ognisko domowe jakiś czas temu było domeną kobiet. Sztuką planowania budżetu zajmowała się również kobieta. Aktualnie role w rodzinie się dopasowały. Zarówno obie osoby pracują zawodowo, jak i obie zarządzają wydatkami. Dlatego też już na etapie planowania należy zastanowić się, jak mądrze dzielić posiadane środki. Czy oszczędności powinny być inwestowane, czy też spokojnie odkładane na rachunku bankowym? Jakie triki oszczędnościowe stosowane są w domach? Jak sprawić, by nie tylko budżet się dopinał, ale jeszcze pozostawały wolne kwoty na nieprzewidziane wydatki? 

Jak planować budżet w długim i krótkim okresie?

Szukając sposobów na ograniczenie i kontrolę wydatków, ludzie decydują się na planowanie budżetowe. Zazwyczaj robią to jednak w okresach tygodniowych lub maksymalnie miesięcznych. Wpadają w pętlę ograniczania się do czasu od wypłaty do wypłaty. Jednak dopiero planowanie budżetowe w długim okresie jest w stanie zapewnić oszczędności. Należy zatem przemyśleć nie tylko małe zakupy w cyklu miesięcznym, ale również uwzględnić konieczne oszczędności, które pozwolą na wyjazd wakacyjny czy zakupy świąteczne bez ryzyka zadłużenia i korzystania z tak niepewnych źródeł, jak kredyt. Najlepiej planowanie budżetowe rozpocząć od dokładnej analizy wydatków przez dwa lub trzy okresy. Dzięki temu można swobodnie prognozować kwoty na kolejne miesiące. Planując budżet całoroczny, koniecznie trzeba zastanowić się nad oszczędnościami na nieprzewidziane wydatki. Dobrą praktyką jest posiadanie oddzielnego konta oszczędnościowego, na które przelewa się zaplanowane oszczędności już w dniu wypłaty. Najlepiej, gdy wypłata z takiego rachunku jest utrudniona. 

Obniżenie wydatków – przydatne sposoby 

Nie da się zwiększyć oszczędności bez obniżenia wydatków. Statystyczne gospodarstwa domowe wydają dużą część budżetu na artykuły spożywcze. Dlatego warto przygotowywać tygodniowe plany menu. Kupując jedynie potrzebne rzeczy, bez myślenia w sklepie co ugotować na obiad, nie tylko zaoszczędzi się pieniądze, ale również czas. Przed planowaniem posiłków na nadchodzący tydzień warto przeglądnąć gazetki reklamowe sklepów. Dzięki temu można dopasować potrawy do aktualnych przecen i promocji. Powinny być to jednak promocje z najbliższych marketów – specjalny wyjazd do oddalonego sklepu to często wyższy koszt niż oszczędność. 

Kryzys budżetowy – jak zaspokoić niespodziewany wydatek?

Niezależnie od skuteczności planowania budżetu i wygenerowanych oszczędności, zdarzają się sytuacje losowe, gdy wydatek przekracza możliwości finansowe, a jest po prostu konieczny. Jeśli istnieje możliwość skorzystania z debetu na koncie lub karty kredytowej bez dodatkowych opłat, warto rozważyć taką opcję. Szczególnie jeśli środki z kolejnej wypłaty pokryją wydatek. Jeżeli jednak nie ma takiej opcji, przydatne mogą być szybkie kredyty online. Należy jednak pamiętać, aby w ich przypadku zastanowić się, czy będzie się w stanie je spłacić w okresie bezpłatnym. Po tym czasie mają one zazwyczaj bardzo wysokie oprocentowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *