nauka

Moje dziecko nie chce się uczyć

Wakacje się kończą i czas przygotować się już na rok szkolny. Zabawy i wakacyjne szaleństwo trzeba teraz zamienić na naukę i skupienie podczas szkolnych zajęć. Nie zawsze jest to proste, bo jak zachęcić dziecko do nauki,  gdy na dworze wciąż panuje wakacyjna pogoda? Zobacz, jak sprawić, by dziecko chętnie się uczyło.

Czas na zabawę i czas na naukę

Nie możemy wymagać od dziecka, by zrezygnowało z wszystkich zabaw i przyjemności i całe popołudnia przesiadywało w książkach. To nie jest rozwiązanie dobre dla dziecka, nie sprzyja to jego rozwojowi ani fizycznemu ani intelektualnemu. Bardzo ważne, by dziecko miało podzielony swój wolny czas
w taki sposób, by mogło wygospodarować chwilę na zabawę i na naukę. 

Po szkole dzieci powinny przynajmniej godzinę odpocząć od szkolnych zajęć. W tym czasie dobrze, gdy spędzają czas na świeżym powietrzu, najlepiej podczas zabaw ruchowych, jazdy na rowerze, grze w piłkę czy na spacerze z kolegami. Po takiej przerwie, odpoczynku i rozluźnieniu łatwiej będzie się dziecku skupić na odrobieniu lekcji.

Oczywiście nie możemy pozostawiać odrabianie lekcji i naukę na godziny wieczorne, gdy dziecku, po aktywnie spędzonym dniu jest już zmęczone i nauka może być dla niego znacznie trudniejsza. Po godzinnym odpoczynku po szkole warto usiąść z dzieckiem i sprawdzić, jak dużo materiału ma zadane.

W czasie nauki dziecko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki. Nic nie może go rozpraszać, więc telewizor i muzyka powinny być wyłączone, zabawki odłożone na miejsce a w zasięgu wzroku powinny znaleźć się jedynie książki i zeszyty. Skupienie przy odrabianiu lekcji jest bardzo ważne, wtedy dziecko znacznie szybciej przyswoi nowe zagadnienia i upora się z odrobieniem zadania domowego.

Nie odrabiaj lekcji za dziecko

Przypilnowanie dziecka w nauce i zachęcenie go do odrobienia zadania domowego nie zawsze jest łatwe, dlatego niektórzy rodzice, chcąc pomóc, wyręczają w tym dziecko. To bardzo niedobre rozwiązanie, które może mieć poważne konsekwencje:

  • dziecko nie będzie obowiązkowe
  • będzie miało braki w nauce, ponieważ to właśnie zadania domowe służą utrwaleniu wiedzy zdobytej podczas lekcji szkolnych
  • przyzwyczaimy dziecko, że zadania domowe to nie jego obowiązek
  • nie będzie rozumiało, jak ważna jest nauka
  • trudniej będzie nam wyegzekwować systematyczność w nauce
    i odrabianiu lekcji w przyszłości.

Oczywiście, są momenty, zwłaszcza w pierwszych klasach, gdzie pomoc rodzica jest naprawdę potrzebna, ale powinna ona polegać na pomocy a nie wyręczaniu dziecka w szkolnych obowiązkach. Chodzi o to, by odrabiając zadania domowe pomóc dziecku znaleźć drogę do właściwego rozwiązania a nie podać sam wynik, to niczego nie nauczy.

Zadania domowe z plastyki czy techniki również bardzo często są odrabiane przez rodziców. No cóż, tu dużą rolę często odgrywa ambicja rodziców, bo przecież karmnik dla ptaków czy latawiec lepiej wykona osoba dorosła niż dziecko. Pamiętajmy jednak, że tutaj nie zawsze chodzi o efekt końcowy, ale
o sam proces wykonywania pracy. Warto zachęcać dziecko, by wszystkie prace próbowało wykonać samodzielnie, bo dzięki temu ćwiczy swoje zdolności manualne. To może być naprawdę świetna zabawa, jeśli tylko pozwolimy mu się przy tym realizować i wykonać zadanie po swojemu.

W ten sposób uczymy dziecko również samodzielności i z czasem pomoc rodzica przy odrabianiu lekcji nie będzie już potrzebna. Dziecko zrozumie, że potrafi wykonać daną pracę samodzielnie. Dzięki temu stanie się pewniejsze siebie i chętniej zasiądzie do kolejnego zadania domowego. Satysfakcja
z samodzielnie wykonanego zadania sprawi, że zachęcanie do nauki nie będzie już potrzebne. Dziecko nauczy się, że każda kolejna lekcja to nowe wyzwanie, któremu będzie chciało sprostać, by znów poczuć dumę, że się udało.

Systematyczność to podstawa

Dzieci bardzo często nie chcą się uczyć, ponieważ nie potrafią same przyswoić zadane zagadnienia, odkładają naukę na później a potem trudno jest im nadrobić materiał. Niechęć do nauki wzrasta wraz z nagromadzonym materiałem, wtedy pojawia się bunt i sprzeciw do nauki i szkoły. Tak naprawdę za tymi emocjami często stoi po prostu strach, bo dziecko nie potrafi stawić czoła nagromadzonym zaległościom, wtedy pomoc rodzica jest niezbędna.

Oczywiście takich sytuacji można uniknąć, a rozwiązaniem jest systematyczność. Po każdym dniu w szkole trzeba sprawdzić, w przypadku młodszych dzieci, czy na pewno zadania domowe zostały odrobione i czy materiał z lekcji został przez dziecko zrozumiany. Warto powtórzyć go wspólnie, by zagadnienia się utrwaliły, a dziecko miało komfort, że na pewno wszystko rozumie.

Jeśli od najmłodszych lat nauczymy dziecko, że codzienne odrabianie zadań domowych i systematyczność w nauce są niezbędne, to na pewno nie będzie ono miało problemów z przyswajaniem wiedzy i przerobieniem wymaganego materiału.

Dziecko, które wie czym jest systematyczność, chętniej się uczy i nie trzeba go namawiać do odrabiania lekcji, bo samo wie, że nauka będzie przyjemniejsza i łatwiejsza, gdy nowe informacje będzie przyswajało w mniejszej ilości, a nie gdy się już nawarstwią i trzeba będzie zamiast pół godzinki poświęcić na naukę cały dzień.

Polecamy również: Jak zachęcić dziecko do nauki

Wzbudź w dziecku ciekawość

Dzieci są bardzo ciekawskie i cały czas zadają nam pytania, skąd wziął się świat, jak jest w kosmosie, skąd bierze się woda w kranie i jak to możliwe, że teraz są takie duże, a kiedyś mieściły się w brzuchu mamy. Pamiętajmy, że odpowiadanie na te pytania to także nauka.

Każdym tematem, każdą dziedziną wiedzy i każdym zagadnieniem z lekcji
w szkole można zaciekawić dziecko i sprawić, że będzie chciało dowiedzieć się jeszcze więcej i zdobyć nowe informacje.

Bardzo dobrym sposobem, by zachęcić dziecko do nauki jest wspólne szukanie informacji na dany temat, na przykład związany z przerabianym zagadnieniem w szkole, w Internecie i książkach. Dziecko będzie mogło w ten sposób zdobyć nie tylko ogólnikowe informacje, jakie zdobyło podczas lekcji ale także różne ciekawostki, których w podręcznikach szkolnych nie znalazło. Nasza historia, zagadnienia z przyrody, chemii, fizyki czy geografii mogą być bardzo ciekawe, a przedstawione w odpowiedni sposób na pewno zostaną zachowane
w pamięci dziecka.

Zabierz dziecko na wycieczkę związaną z tematyką szkolną, zróbcie razem jakiś eksperyment lub odwiedźcie bibliotekę i jak detektywi poszukajcie śladów i ciekawostek na temat przerabiany w szkole. Taka forma nauki na pewno zachwyci każdego ucznia i wciągnie go w świat nauki, który przecież wcale nie musi być nudny.