Masz rośliny w domu? Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza

Suche powietrze w mieszkaniu negatywnie wpływa nie tylko na na stan zdrowia człowieka, ale również na rośliny domowe.

Wilgoć jest podstawą życia wszystkich roślin, a więc warto zadbać o odpowiednie nawilżenie w pokoju. Jak? Sprawdź najskuteczniejsze sposoby! 

Wilgotność powietrza dla roślin domowych

W uprawie roślin domowych podlewanie, odżywianie i przesadzanie to podstawa ich dobrej kondycji i zdrowia. Jednak istotnym parametrem dla roślin kwitnących i liściastych jest też wilgotność w pomieszczeniu. 

Optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu to około 40-60%. Zimą wilgotność w mieszkaniu spada do 15-20%. 

Większość roślin domowych potrzebuje dość wysokiej wilgotności powietrza. Dla roślin tropikalnych za optymalny poziom nawilżenia uważa się 85-95%, a dla roślin subtropikalnych – 60-70%.

Jakie są objawy niewystarczającej wilgoci dla rośliny i zbyt suchego powietrza? Suche końcówki liści to najbardziej powszechny i znany problem, który jest właśnie spowodowany niedostatecznym nawilżaniem powietrza. Dodatkowo, suchym końcówkom często towarzyszą: upuszczanie kwiatów, żółknięcie i brązowy kolor liści. 

Czy wyżej wymienione objawy są Ci znajome? Oznacza to, że roślina potrzebuje wilgotności w pokoju. Sprawdź, jak poprawić jakość powietrza w swoim mieszkaniu! 

Jak nawilżyć powietrze w domu? 

Spryskiwanie wodą dla wielu roślin jest przyjemne, ale zimą działanie to ma bardzo krótki efekt. 

Optymalne i stabilne wskaźniki wilgotności można stworzyć tylko za pomocą specjalnych urządzeń – nawilżaczy powietrza. Na rynku istnieje ogromna ilość modeli, w zależności od potrzeb i finansów można wybrać model, który będzie najbardziej pasował. 

Przykładowo, przeanalizujmy nawilżacz powietrza Xiaomi. Zaletami tego modelu są: możliwość automatycznej kontroli parametrów powietrza, niski poziom hałasu i niewielki rozmiar. Pozwala on na utrzymanie wilgotności w stałym, niezmienionym poziomie.

Stosowanie nawilżaczy w uprawie roślin jest kluczowym elementem.

Instalacja akwariów również może pomóc w odpowiednim nawilżaniu powietrza. Jeśli zawsze chciałeś mieć dodatkową dekorację w domu, to akwarium będzie idealną opcją w tym przypadku. 

Jednym ze skutecznych sposobów zwiększenia wilgotności w mieszkaniu jest rozwieszanie prania w pokoju. 

Co jeszcze zapewni odpowiednie nawilżenie? Otwieranie okien i wietrzenie pokoju kilka razy dziennie pomoże nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Najlepiej nie dopuszczać do tej sytuacji, kiedy w pokoju jest za duszno.

Podsumowując, wilgotność powietrza jest niezwykle ważna dla życia roślin domowych. W związku z tym warto zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza!