Kontrolki na desce rozdzielczej - co oznaczają

Kontrolki na desce rozdzielczej – co oznaczają?

W dzisiejszych czasach systemy montowane w samochodach pomagają monitorować ich sprawność od poziomu zużycia opon, przez ilość oleju, aż po poprawne działanie silnika, czy systemów wspomagania. Diagnoza i ustalenie przyczyny ewentualnej usterki są dużo łatwiejsze, dodatkowo system ostrzega nas stosunkowo wcześnie – jeszcze zanim spod maski zacznie unosić się dym lub będziemy mieć problem na przykład z zahamowaniem. Oczywiście poza śledzeniem kontrolek na desce rozdzielczej powinniśmy zawsze, bezwzględnie pamiętać o przeglądach, bieżących konserwacjach i wymianach.

Kontrolki na desce rozdzielczej – podział

Kontrolki na desce rozdzielczej podzielone są kolorystycznie na trzy główne grupy. Kontrolki zielone, pomarańczowe i czerwone. Kontrolki zielone są kontrolkami, które informują nas o włączonych funkcjach w jakie zostało wyposażone auto. Kontrolki pomarańczowe oprócz ostrzeżenia o możliwej awarii informują też o uaktywnieniu się poszczególnych systemów wspomagających, które zostały zamontowane w aucie (jak na przykład ABS). Kontrolki czerwone natomiast to kontrolki ostrzegające o poważnej awarii, zwykle informują o tym, że nie można bezpiecznie kontynuować jazdy bez narażanie bezpieczeństwa pasażerów oraz sprawności samochodu.

Znaczenie kontrolek – gdzie szukać informacji?

Bez względu na to czy mamy prawo jazdy miesiąc, rok, czy dziesięć lat, czy jesteśmy jego stałym użytkownikiem, czy planujemy wynajem auta na miesiąc powinniśmy wiedzieć co oznaczają poszczególne kontrolki. Rozpiskę z objaśnieniem znajdziemy zawsze w instrukcji obsługi danego modelu samochodu, jeśli nie mamy jej w formie papierowej bez problemu znajdziemy ją w internecie..

Co oznaczają poszczególne kontrolki?

Najbardziej znane i najczęściej widziane przez kierowców to te, które dotyczą świateł – kontrolkę świateł mijania oraz charakterystyczną strzałkę kierunkowskazu kojarzy chyba każdy kto chociaż raz wsiadł za kierownicę samochodu. Światła mijania w nowoczesnych samochodach często zapalają się automatycznie, kontrolka więc również zaświeci się sama po odpaleniu silnika. Po włączeniu świateł pozycyjnych na naszej desce rozdzielczej pojawi się kontrolna przedstawiająca dwie (lub jedną) lampę, będzie w kolorze żółtym. Światła przeciwmgielne to kontrolka przedstawiająca jedną lampę, oraz promień świateł przekreślony falą – przednie światła będą oznaczone kolorem żółtym, tylne pomarańczowym. Włączone światła awaryjne to czerwony, migający trójkąt.

Czerwona kontrolka z rysunkiem akumulatora z plusikiem i minusikiem w środku oznacza, że nasz akumulator nie jest wystarczająco naładowany, Czerwona kontrolka z pojemnikiem na olej oznacza, że ciśnienie, lub poziom oleju w naszym silniku są niewystarczające, żeby kontynuować jazdę. Czerwone kółko z wykrzyknikiem w środku oznacza, że poziom płynu hamulcowego nie jest wystarczający i hamulce nie są w 100% sprawne. Czerwony termometr w płynie oznacza problem z temperaturą i systemem chłodniczym, należy możliwie jak najszybciej zatrzymać auto.

Awaria silnika

Najbardziej znaną i obecną w każdym samochodzie kontrolką pomarańczową jest kontrolka awarii silnika – można kontynuować jazdę, ale należy możliwie jak najszybciej określić co uległo awarii. Obecność pozostałych pomarańczowych kontrolek to sprawa indywidualna każdego samochodu, zależy od tego jak bardzo nowoczesne mamy auto i ile systemów kontroli jest w nim zamontowanych.