Jakie wady i zalety ma samochód elektryczny?

Jakie wady i zalety ma samochód elektryczny?

Coraz częściej na ulicach miast można zauważyć elektryczne samochody. Jest to z pewnością bardzo ekologiczne rozwiązanie dla wszystkich fanów czterech kółek. Na rynku, co chwilę pojawiają się nowe modele tych samochodów przyszłości. Wraz z tym rośnie również zainteresowanie tymi pojazdami.

Samochody elektryczne podobnie, jak wszystko inne, posiadają swoje zalety i wady. Warto je poznać, przed zakupem jednego z nich.

Zalety samochodu elektrycznego

Bardzo ważnym plusem tego pojazdu jest wcześniej wspomniana ochrona środowiska. Kupując samochód EV, robisz coś dla otoczenia, w którym żyjesz.

Kolejną zaletą jest podwyższona wydajność. Silniki spalinowe szybko tracą moc poprzez emisję ciepła. Elektryczne pod tym względem je przewyższają, dzięki czemu większa wydajność idzie w parze z osiągnięciami pojazdu.

Awarie Cię drażnią? Kolejną zaletą samochodu elektrycznego jest zmniejszone ryzyko, że jakaś Ci się przytrafi. Silnik EV jest mniej skomplikowany i nie wymaga wymiany filtrów, czy olejów. Jest to ogromny plus.

Niekwestionowaną zaletą samochodu EV jest cisza. Gdy na co dzień masz do czynienia z hałasem, to auto jest dla Ciebie. Bardzo wygodne w eksploatacji, a przede wszystkim ciche sprawi, że odczujesz przyjemność z jazdy.

Myślisz, że auto EV jest skomplikowane w obsłudze? Błąd! Prostota jest jego kolejną zaletą. Może naładować je spokojnie w domu lub każdym miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli chcesz obniżyć koszty, możesz skorzystać z systemu fotowoltaicznego.

Skoro zostało wspomniane ładowanie, warto zwrócić uwagę na koszty utrzymania samochodu elektrycznego. Są one w miarę ustabilizowane, ponieważ cena prądu nie jest tak zmienna, jak cena paliwa. Jest to kolejna zaleta tego auta.

Ostatnią, bardzo ważna zaletą jest żywotność akumulatora. Jeżeli ładowanie będzie wykonywane zgodnie z zaleceniami, z pewnością posłuży on przez długie lata.

Jakie są zatem wady?

Z pewnością wzięcie pożyczki natychmiastowej nie wystarczy na kupno auta elektrycznego. Jego wadą jest właśnie wysoka cena. Z pewnością jest ona wyższa, niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym, posiadającym te same parametry.

Ładowanie elektryczne może być zaletą w kwestii stosunkowo stałych kosztów. Niestety jest to również wadą, ponieważ auto trzeba często podłączać do prądu. Dystans, jaki przejedziesz na naładowanym akumulatorze jest oczywiście uzależniony od specyfikacji pojazdu.

Rzadsze naprawy są zdecydowaną zaletą. Niestety w tym wszystkim znaleźć można ogromną wadę. W Polsce te samochody dopiero zyskują na popularności. W związku z tym mało jest autoryzowanych serwisów, w których dokonać można naprawy. Odradza się, by dokonywać jej w przypadkowym warsztacie. Może to skutkować w przyszłości awarią.

Jak widać samochód elektryczny jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Mimo wszystko, przed jego zakupem należy przemyśleć wszystkie jego plusy oraz minusy. Co prawda koszty zakupu, z pewnością zwrócą się w przyszłości. Warto jednak wziąć pod uwagę wszystkie inne kwestie, przed podjęciem decyzji.