jak zarządzać finansami

Jak zarządzać swoimi finansami?

Zaplanowanie budżetu domowego nie należy do łatwych zadań. Często staramy się oszczędzać i odkładać pieniądze na tzw. czarną godzinę, a i tak finalnie nam ich brakuje. Trudno też zaplanować niespodziewane wydatki. Zatem jak zorganizować budżet domowy? Jak dysponować pieniędzmi, by ich nie roztrwonić?

Lista comiesięcznych wydatków

Krokiem pierwszym w panowaniu finansów jest zrobienie listy comiesięcznych wydatków. Należy zastanowić się jaką kwotą dysponujemy co miesiąc. Warto zapisać wszystkie źródła dochodu, np. wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, prace dodatkowe, świadczenia, 500 plus, itd. Następnie należy rozpisać wszystkie wydatki domowe. Najlepiej zacząć od wydatków na mieszkanie: czynsz, rachunki, telewizja, internet. Takie koszty zazwyczaj są stałe więc tą kwotę należy odliczyć od razu do naszego budżetu. Pozostała część, która nam zostaje pod odliczeniu wydatków na mieszkanie, jest do naszej dyspozycji. Za nią musimy utrzymać siebie, kupić jedzenie, ubrania, kosmetyki, odłożyć na wakacje.

Lista zakupów

Przed zrobieniem zakupów warto zastanowić się czego nam potrzeba, czego brakuje w lodówce. Część osób idąc do sklepu nie ma ułożonej listy zakupów i kupuje wszystko co uważa na daną chwilę za niezbędne. Dlatego po powrocie z zakupów okazuje się, że w lodówce mamy 4 rodzaje sera żółtego. Później to jedzenie wyrzucamy do śmieci. A jeżeli naprzód zaplanujemy to co chcemy ugotować na obiad lub kolację, to też idąc do sklepu wiemy dokładnie co kupić. Warto też przeglądać gazetki promocyjne, bo może się okazać, że w danym sklepie będzie dużo taniej. Blogerka Beata Tomaszek pisze: „W dyskoncie lub supermarkecie ceny podstawowych produktów będą niższe, niż w osiedlowym sklepie, a robiąc większe zakupy raz w tygodniu, zamiast dokupowania codziennie kilku brakujących produktów, nie tylko oszczędzisz mnóstwo czasu, ale też wystawisz się na mniejszą ilość pokus. To właśnie w nich – w zakupach impulsywnych – czają się największe niekontrolowane wydatki”.

Komunikacja miejska

Samochód pochłania duże zasoby finansowe. Trzeba kupić paliwo, zrobić przegląd, kupić ubezpieczenie, a często coś się też może zepsuć. Dlatego samochód to znaczny wydatek. Dlatego warto przerzucić się na komunikację miejską. Koszt biletu miesięcznego to około 100 zł. W lecie można jeździć rowerem – wtedy nie tylko zadbamy dodatkowo o kondycję, ale i o środowisko.

Planowanie z wyprzedzeniem

Większe zakupy należy zaplanować dużo wcześniej. Jeżeli od września będziemy odkładać niewielką kwotę to w czerwcu przyszłego roku będziemy mogli sobie pozwolić na wakacje bez nadwyrężania budżetu domowego. Domowy budżet nie ucierpi jeżeli do „skarbonki” będziemy wrzucać drobne pozostałe z zakupów. Również jeżeli planujemy zakup samochodu, mebli to warto to wcześniej uwzględnić w wydatkach.

Jak zaplanować wydatki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale za pomocą małych trików uda się nam nieco przyoszczędzić. Do sklepu warto udać się z gotową listą rzeczy do kupienia. Nie warto też ulegać emocjom i kupować pod wpływem chwili.

Sprawdź również: caracteristicas de un prestamo