Jak zachęcić dziecko do nauki?

Choć wiele dzieci już od najmłodszych lat jest zafascynowanych otaczającym je światem i chętnie zdobywa wiedzę, większość od nauki woli zabawę. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie zmotywować swoją pociechę do pogłębiania wiedzy i umiejętności.

 

Wspólna nauka

Dziecko zostawione samo sobie często podczas nauki napotyka trudności, które sprawiają, że szybko pojawia się zniechęcenie. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu i usiąść nad książkami wraz ze swoją pociechą. Wspólne odrabianie lekcji będzie dla dziecka nie tylko przyjemniejsze, ale też bardziej efektywne, a przede wszystkim zapewni poczucie, że w razie problemów dziecko może liczyć na wsparcie najbliższych. W ten sposób można wyrobić też w dziecku nawyk odrabiania lekcji zawsze o tej samej porze, na przykład zaraz  po szkole. To z kolei zwiększy szanse na to, że nauka będzie przebiegać bez ociągania i narzekań.

 

Gry edukacyjne

Większość dzieci spędza każdą wolną chwilę na zabawie. Warto więc sprawić, by i nauka stała się formą rozrywki, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Kiedy dziecko nie chce się uczyć, można sięgnąć po rozmaite gry edukacyjne. Obecnie na rynku znajdziemy propozycje gier i zabaw do nauki każdego przedmiotu – zarówno zestaw małego chemika, jak i gra do nauki geografii czy historii, a także wiele zabawek pozwalających przyswoić języki obce.

Taka forma nauki sprawi także, że dziecko będzie bardziej zaangażowane, a tym samym znacznie więcej wiedzy zdobędzie. Nauka może stać się zabawą także dzięki prostym pomysłom. Dobrym sposobem będzie stworzenie tablicy z wyzwaniami, na której zapisywane będą kolejne wykonane zadania. Za te trudniejsze może być przewidziana jakaś mała nagroda, która jeszcze lepiej zmotywuje dziecko.

 

Nowoczesne pomoce

Choć dzieci już od najmłodszych lat spędzają zdecydowanie za dużo czasu przy tabletach, komputerze czy przed telewizorem, można sprawić, by również w ten sposób  zdobywały one wiedzę. Taki nowoczesny przekaz na pewno lepiej trafi do dziecka i pozwoli przyciągnąć jego uwagę. Obecnie dostępnych jest wiele darmowych aplikacji na smartfony i tablety, które będą sprzyjały nauce rozmaitych przedmiotów. Gry edukacyjne pozwolą nie tylko rozwinąć konkretne umiejętności, ale także wyobraźnię dziecka.

Aplikacje to jednak nie wszystko, warto też skorzystać z możliwości, jakie daje internet. Jeśli potrzebujemy więcej pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do nauki, możemy przy odrabianiu lekcji z geografii wspólnie pooglądać mapę świata, a przy nauce historii wyszukać w sieci zdjęcia i obrazy historycznych postaci czy wydarzeń, by lepiej zapamiętać wszystkie informacje. Przy nauce języków znacznie skuteczniejsze niż siedzenie nad książkami może się okazać oglądanie bajek czy filmów, które sprawią, że dziecko mimowolnie przyswoi słownictwo.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać?

Bardzo często zdarza się też, że dziecko nie chce czytać. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że z początku czytanie przychodzi z wielkim trudem. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by pokonać początkową niechęć. Warto pamiętać, że czytać można nie tylko książki, ale także czasopisma czy komiksy. Istnieje duża szansa, że okażą się one dla dziecka ciekawsze, a tym samym z większym entuzjazmem podejdzie do czytania. Zarówno w przypadku książek, jak i czasopism, duże znaczenie ma też wybór tematyki. Najlepiej, by dziecko samo mogło zadecydować o tym, co chce czytać.