wyprawka dla noworodka

Jak przygotować rodzinę na nowego członka rodziny?

Powiększenie się rodziny to bardzo stresująca sytuacja. Żeby przejść ją jak najlepiej, trzeba się odpowiednio przygotować. To nie jest trudne! Wystarczy wszystko zaplanować!

Powrót mamy ze szpitala

Jeszcze przed wyjazdem do szpitala, należy przygotować ubranka i rzeczy potrzebne na wyjście. Dobrze jest przygotować osobną torbę, w której będą ubranka dla maluszka. Najlepiej przygotować trzy zestawy na różny rozmiar. Noworodki mają najczęściej 56 cm, ale warto być przygotowanym też na odrobinę większe lub mniejsze dziecko. Niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka jest nosidło samochodowe. Jest ono niezbędne, by odebrać maluszka ze szpitala.
Powrót do domu to wielkie wydarzenie. Dobrze jest uprzedzić o nim rodzinę i poprosić najbliższych o wstrzymanie się tego dnia przed wizytą. Młoda mama najczęściej nie czuje się jeszcze wtedy na tyle dobrze, by przyjmować gości. Powinien to być czas spędzony tylko na cieszeniu się maleństwem i przystosowaniu do nowej rzeczywistości.
Jeszcze przed porodem, należy ustalić kolejność wizyt oraz poinformować gości o zasadach w czasie ich trwania. Wszyscy powinni pamiętać o zasadach higieny.

O czym należy pamiętać?

Wyprawka dla noworodka powinna być przygotowana jeszcze przed porodem. Kompletowanie jej później może być bardzo trudne. Powinna zawierać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy – pieluchy, kosmetyki, ubranka oraz niezbędne akcesoria higieniczne. Nie można jednak zapominać o akcesoriach potrzebnych dla mamy. Przydadzą się podkłady poporodowe, specjalne siateczkowe majtki oraz wkładki laktacyjne. Powinna też pamiętać o specjalnej bieliźnie oraz koszulach do karmienia. Jeżeli mama nie planuje karmić piersią, to powinna pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu butelek oraz mleka modyfikowanego.

Jak zorganizować domową przestrzeń?

Przede wszystkim należy przygotować łóżeczko. Jest ono niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka. Maluch koniecznie musi mieć własne miejsce do spania. Powinno być wyposażone w hipoalergiczny materacyk. Czasami, sklepy oferują pościele i ochraniacze do łóżeczka, ale nie są to produkty przeznaczone dla noworodków. Najmniejsze dzieci powinny spać w pustym łóżeczku, bez kocyków i poduszek. Najlepiej, by noworodek był owinięty w otulacz lub śpiworek. Zmniejsza to ryzyko śmierci łóżeczkowej. Warto też kupić nianię elektryczną, która pozwoli na nadzór nad dzieckiem, nawet gdy rodzice są w innym pomieszczeniu. Można też rozważyć zakup niani z monitorem oddechu. Jest ona stosowana w celu jak największego zminimalizowania ryzyka śmierci łóżeczkowej.

Polecamy artykuł: Wyprawka dla noworodka – lista must have

Wyprawka dla noworodka może być przygotowana w dowolnej gamie kolorystycznej. Dobrze jednak wiedzieć, że nowonarodzone dzieci najlepiej widzą kolor biały, czarny i czerwony. Najlepiej, więc gdy maluch ma matę lub dywanik do zabawy właśnie w tych kontrastowych barwach. Na rynku dostępne są też zabawki i książeczki, które odnoszą się do tej cechy maluszków. Wykorzystywanie jej w zabawie, wpływa dodatnio na rozwój zmysłu wzroku oraz zdolności skupienia dziecka.