Trudności w nauce mogą dotknąć dziecka – nawet tego zdolnego. Zadaniem rodzica jest zapewnienie małemu uczniowi odpowiednich warunków do przyswajania wiedzy, a także pomoc, gdy napotyka ono na przeszkody w jej zdobywaniu. Co może być powodem problemów w nauce? W jaki sposób można je rozwiązać?
Jakie mogą być przyczyny problemów w nauce?
Problemy z nauką mogą mieć różnorodne przyczyny i nie zawsze związane są one z lenistwem. Właśnie dlatego ważne jest określenie, co może wpływać na gorsze wyniki dziecka.
Każde dziecko rozwija się indywidualnie. Niektórzy uczniowie po prostu nieco wolniej przyswajają wiedzę, ale właściwe wsparcie pomaga wtedy w wyrównaniu ich szans edukacyjnych.
Zdarza się też, że trudności w nauce wynikają z dysleksji (trudności w czytaniu), dysortografii (trudności w pisaniu) czy dyskalkulii (trudności w liczeniu). W takiej sytuacji ważna jest diagnostyka w poradni psychologiczno-pedagogicznej (PPP), a następnie praca z dzieckiem, by pomóc mu w przezwyciężeniu problemów.
Przyczyn można też upatrywać w braku właściwych warunków do nauki, sytuacji rodzinnej czy trudnościach w relacjach z rówieśnikami.
Jak pomóc dziecku w nauce?
Aby pomóc dziecku w nauce, można skorzystać z różnych metod dopasowanych do przyczyn jego problemów.
1. Wspólna nauka
Bardzo dobre efekty daje wspólna nauka razem z dzieckiem. Wytłumaczenie trudnych zagadnień i wykonywanie razem ćwiczeń może być dużym wsparciem dla małego ucznia.
2. Odpowiednia przestrzeń do nauki
Dziecko powinno mieć ergonomiczną przestrzeń do zdobywania wiedzy – duże biurko, wygodne krzesło obrotowe, lampkę biurkową. Wygodne miejsce do nauki motywuje, pomaga w skoncentrowaniu się na obowiązkach i w efekcie ułatwia zdobywanie wiedzy.
3. Pomoce edukacyjne
Pomoce dydaktyczne zachęcają do nauki i sprawiają, że jest ciekawsza. Szeroka gama pomocy edukacyjnych czeka w księgarniach i w sklepach oferujących tego typu artykuły dla szkół i dla rodziców.
W nauce mogą pomóc:
- książeczki z ćwiczeniami
- kolorowe plansze i karty edukacyjne
- tablica magnetyczna suchościeralna
- liczydła, patyczki do nauki liczenia
- globusy i mapy
- programy komputerowe
- książki dla dzieci motywujące do nauki
4. Korepetycje
Gdy uczeń ma trudności w zrozumieniu konkretnych zagadnień, dobrym wyborem będą korepetycje. Doświadczony korepetytor nie tylko wyjaśni niezrozumiałe kwestie, ale też zmotywuje do nauki.
5. Pomoc pedagoga i psychologa
Gdy trudności w nauce wynikają z przyczyn psychologicznych, warto poszukać pomocy u pedagoga i psychologa, na przykład w szkole, poradniach.
Ile kosztuje pomoc edukacyjna dla dziecka?
Koszty rozpoczynają się już od kilkunastu złotych za pomoce naukowe. Za godzinę korepetycji należy zapłacić najczęściej od 30 do 50 zł. Meble dla ucznia to wydatek zaczynający się od 300 zł.
Gdy konto bankowe świeci pustkami, a pomoc w nauce dla dziecka nie może czekać, rozwiązaniem są szybkie kredyty dostępne również przez internet. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel – także po to, aby wesprzeć małego ucznia w zdobywaniu wiedzy.