Dlaczego król Henryk VIII miał tak wiele żon?

Nie stronił od kobiet. Ba, był wręcz typowym kobieciarzem. Henryk VIII miał 6 żon i niezliczoną liczbę kochanek. W Wielkiej Brytanii, o jego żonach do dziś mówi się: “rozwiedziona, ścięta, zmarła, rozwiedziona, ścięta, przeżyła”… A on poszukiwał jedynie tej, która zaspokoi jego żądzę posiadania męskiego potomka. 

Z potrzeby męskiego następcy tronu

Choć nie był najbardziej urodziwy, to jednak uchodził za ikonę prawdziwego mężczyzny. Przystojnego mężczyzny. Nieco uroku dodawała mu z pewnością pozycja i władza. Ta sprawiała, że król Henryk VIII nie mógł opędzić się od kobiet. Opędzać się jednak nie chciał, bo nie tylko wyjątkowo cenił sobie kobiece wdzięki, ale i pokładał w nich ogromne nadzieje. Nadzieje na męskiego potomka i następcę tronu. Co ciekawe, żadna z kolejnych żon i królowych Anglii nie zaznała szczęścia przy jego boku. Powód był prozaiczny – żadna nie mogła dać mu szczęścia, jakim był syn. Opis drogi, jaką przejść musiała każda z królowych, to gotowy materiał na dokument o rodzinie królewskiej. 

Do sześciu razy sztuka 

Pierwszą z żon Henryka VIII była Katarzyna Aragońska, która była jego… bratową. Ponieważ prawo kanoniczne zabraniało związku z bliską osobą byłego małżonka, król Henryk VIII zwrócił się z prośbą o pomoc do papieża. Kiedy ten odmówił, król zerwał stosunki z Rzymem, a sam ogłosił się głową kościoła w Anglii. Henryk i Katarzyna trwali w małżeństwie przez 24 lata. Spośród sześciu ciąż, królowej udało się donosić tylko jedną. Na świat przyszła jednak córka… Kiedy ten doszedł do wniosku, że Katarzyna nie jest w stanie spełnić jego marzenia, musiał zwolnić miejsce u swego boku. Po wyrzuceniu z dworu królowej, Henryk VIII związał się z Anną Boleyn. Kiedy ta na świat wydała kolejnego martwego chłopca, król zaczął poszukiwać sposobu na pozbycie się królowej z dworu. Zlecił on  więc spreparowanie dowodu na to, że jego żona dopuściła się cudzołóstwa i kazirodztwa. Dowodem miłości Henryka do skazanej małżonki miało być ścięcie jej mieczem, który specjalnie został sprowadzony z Francji. 

Upragniony potomek i śmierć królowej 

Kilka dni po straceniu Anny, król Henryk VIII ożenił się po raz kolejny. Tym razem wybór padł na Jane Seymour, która w końcu dała królowi upragnionego syna. Niestety w wyniku powikłań, królowa zmarła kilka dni po porodzie. Dokument o rodzinie królewskiej wyjawia, że Jane Seymour była jedyną żoną Henryka, która została pochowana jako królowa. 

Zaspokojenie żądzy posiadania syna sprawiło, że król stracił zainteresowanie kolejnym ożenkiem na kilka lat. Dopiero po usilnych namowach dworu skusił się na małżeństwo z… kobietą z portretu. Niestety szybko okazało się, że obraz w żaden sposób nie odzwierciedla urody wybranki, która: “Nie ma w sobie nic pięknego i roztacza złe wonie z przodu i z tyłu”. 

Troje dziedziców 

Piątą z kolei żoną była piękna Katarzyna Howard. Choć młoda kobieta przypadła do gustu królowi, ten nie był już w stanie zaspokoić jej potrzeb. Księżna Katarzyna spełnienie szybko znalazła w ramionach przystojnego szlachcica. Za ten występek została stracona. Zdradzony król spisał wówczas prawa, które miały uchronić go przed wyborem nieodpowiedniej kobiety. Idealną partią wydawała się wówczas wdowa. Henryk zainteresował się Katarzyną Parr. Po kilku latach spokojnego życia, nad dworem królewskim zaczęły zbierać się ciemne chmury, bowiem królowi nie podobały się poglądy religijne małżonki. Choć ta cudem uniknęła ścięcia, do ostatnich dni życia króla sprawowała nad nim opiekę. Henryk VIII zmarł, uznając troje dzieci, które zostały jego dziedzicami.