Jak napisać CV

CV – jak stworzyć dobre CV?

Często zadajemy sobie pytanie jak znaleźć dobrą pracę. Dla jednych pracodawców kluczowe jest wykształcenie, inni nie przyjmą pracownika bez podstawowego doświadczenia. W niektórych branżach dobre portfolio jest ważniejsze od wielu lat studiów. Tym, co jednak jest ważne niezależnie od wybranego stanowiska, jest profesjonalne CV. Jak napisać CV, aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie do pracy?

Jak napisać pierwsze CV?

Stworzenie pierwszego CV rzeczywiście może być zadaniem problematycznym i stresującym. Osoby młode często nie mają żadnego doświadczenia i zdaje im się, że pustka w rubryce „doświadczenie” przekreśla ich szansę na otrzymanie pracy. Nie zawsze jednak tak jest. Mimo wszystko warto w miarę możliwości odbywać różnego rodzaju praktyki i wykonywać prace chociażby sezonowe. Ważne jest nie tyle miejsce pracy, co nabyta umiejętność pracy w zespole czy obowiązkowość.

Przy pisaniu pierwszego takiego dokumentu warto posłużyć się instrukcjami, które uczą pisania CV krok po kroku. Dostępne są również darmowe szablony, które wystarczy wypełnić danymi personalnymi. Takie CV będzie wyglądać profesjonalnie i z pewnością przyciągnie uwagę pracodawcy. Szeroki wybór darmowych szablonów można znaleźć chociażby w popularnym edytorze tekstów Microsoft Word.

Wskazówki przydatne przy pisaniu CV

Pisząc CV należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że dokument będzie dużo bardziej profesjonalny i lepiej odebrany przez potencjalnego pracodawcę. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, by CV było estetyczne, a najważniejsze informacje były w nim wyszczególnione. Sprawi to, że będzie ono dużo bardziej profesjonalne i tak też odbierze je pracodawca.

Często odradza się młodym osobom wspominanie o pracach „na czarno” czy też zajęciach nieodpowiednich w stosunku do ich kompetencji. Podczas gdy pierwsza reguła jest zazwyczaj (ale nie zawsze!) dość oczywista, z drugą wcale nie jest tak łatwo. W praktyce chodzi tu o to, że osoba z wykształceniem wyższym, chcąc pracować na stanowisku informatyka lub specjalisty do spraw marketingu w cieszące się uznaniem firmie, nie powinna wspominać o pracy jako kelner. Mimo wszystko o takim stanowisku warto wspomnieć w sytuacji, kiedy praca przyniosła nam wymierne korzyści.

W CV należy też unikać wspominania o języku polskim w rubryce dotyczącej znajomości języków obcych. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której ubiegamy się o pracę za granicą. Jest to dość częsty błąd. Powinniśmy zawsze pominąć język polski, zamiast niego wymieniając język angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski i poziom ich znajomości.