Chorwacja - co zobaczyć

Chorwacja – czym kusi turystów do przyjazdu na wakacje

Szukając na mapie nowego, nieodkrytego jeszcze miejsca na wakacje, nie można pominąć w wyborze Chorwacji. Kraj ten staje się ostatnimi czasy jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków, co oczywiście nie jest przypadkiem, ponieważ kraj ten oferuje rzadko spotykane w światowej turystyce atrakcje.

Nieco historii

Chorwacja jest krajem stosunkowo młodym, który powstał dopiero w roku 1991 w wyniku niezwykle brutalnego podziału Jugosławii. W ciągu niespełna 30 lat stał się jednak jedną z największych okolicznych potęg turystycznych, co zawdzięcza bardzo sprzyjającemu klimatowi — Chorwacja leży na tej samej wysokości geograficznej co włochy — a także bardzo dużym zróżnicowaniem krajobrazowym, w którym bez trudu miejsce dla siebie znajdą zarówno miłośnicy górskich wędrówek, a także osoby, które lubią wypoczywać podczas opalania się.

Co warto wiedzieć

Podstawową informacją, którą należy znać wybierając się do Chorwacji, to fakt, że jest ona członkiem unii europejskiej, co znacznie ułatwia podróże dla obywateli pozostałych krajów członkowskich. Aby wybrać się na wakacje do Chorwacji, należy posiadać tylko dowód osobisty lub paszport. Bez wizy można przebywać na terytorium tego kraju do 90 dni.

Obowiązującą na terytorium Chorwacji walutą jest kuna, która odpowiada około 60 polskim groszom. Ceny zarówno noclegu, jak też jedzenia czy atrakcji turystycznych plasują się mniej więcej na polskim poziomie, dlatego ktoś, kto wcześniej przebywał jedynie nad Bałtykiem, nie powinien odczuć tego na swoim portfelu.

Choć Chorwację dzieli od Polski tylko około 800 kilometrów, jest to podróż stosunkowo mocno wymagająca, dlatego znacznie lepiej jest pokonać tę odległość np. samolotem, a na miejscu rozważyć wynajem auta na miesiąc, aby móc swobodnie się przemieszczać.

Miejscowe atrakcje

Czy warto się tam wybrać? Zdecydowanie tak, ponieważ kraj ten obfituje w atrakcje, które ciężko jest znaleźć gdziekolwiek indziej. I choć stosunek plaż piaszczystych do kamienistych nie jest zbyt sprzyjający miłośnikom plażowania, to z pewnością wynagrodzi to wybrzeże Adriatyku, które składa się aż z ponad 1100 wysp.

Dla osób bardziej aktywnych bardzo poleca się zwiedzenie prawdziwego skarbu Chorwacji, czyli znajdujących się tam winnic. Samych tylko producentów wina jest tam ponad 1600.

Oprócz tego z pewnością warto odwiedzić skansen Rastoke, zamek Trakoscan, a także Dubrownik, miasto, które bardzo często określane jest mianem perły Adriatyku.

Kuchnia chorwacka

Oprócz bardzo przyjemnej pogody, niesamowitych krajobrazów i pięknych zabytków, kuchnia jest kolejnym powodem, dla którego warto wybrać się na wakacje do tego kraju.

Oprócz wspomnianego wcześniej bogactwa winnego Chorwacja oferuje również ucztę dla podniebienia pochodzącą z potraw. Szczególnie warto zainteresować się daniami z ryb słodkowodnych i mięs przyrządzanych w bardzo charakterystyczny sposób, nieco podobny do stylu węgierskiego.

To co koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu w Chorwacji, to fis paprikas. Jest to pikantna zupa z okonia, suma i karpia.

Polecamy również: Weekend w Kazimierzu Dolnym