Wardrobe capsule

Capsule wardrobe: Co to jest i jak zbudować swoją capsule wardrobe

Garderoba kobiety bardzo często jest szafą pełną przeróżnych ubrań. Jednak mimo wszystko walka z tak zwanym „nie mam co na siebie włożyć” trwa do dzisiaj. Bałagan? Nieporządek? Może niekoniecznie. Może po prostu brak dobrej organizacji potrafi sprawić tyle kłopotów z wybraniem stosownego ubioru każdego dnia. Dla osób, którym zależy na porządku oraz minimalizmie rozwiązaniem mogą być zasady tworzenia i utrzymywania tak zwanej szafy kapsułowej.

Czym jest garderoba kapsułowa?

Termin garderoba kapsułowa powstała na w latach 70 XX wieku na potrzeby określenia miejsca dla ubrań o uniwersalnym zastosowaniu. Dzięki różnym kombinacjom tych samych rzeczy oraz dodatków można stworzyć zupełnie inne kreacje, na co dzień. Kolory oraz wzory takich ubrań powinny stanowić możliwość tworzenia różnych zestawów kreacji, które będą pasowały do właścicielki takiej szafy.

Jak stworzyć szafę kapsułową i jaki powinien być jej skład?

Niezależnie od charakteru posiadaczki szafy kapsułowej zasada tworzenia jest bardzo podobna. Według jednej z zasad powinna ona zawierać na jeden sezon 37 elementów, w skład których wchodzi: 9 par butów, 15 topów (bluzek, koszul itp.), 9 rzeczy na dolną część ciała (spodni, spódnic, szortów itp.), 2 marynarki oraz 2 sukienki. Aby tego dokonać i stworzyć odpowiedni zestaw na wstępie trzeba wyjąć dosłownie wszystko ze swojej dotychczasowej szafy i posegregować ubrania na nieużywane i używane oraz sprawdzić ich przydatność i dopasowanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba po prostu uzupełnić braki. Nienoszonych ubrań należy kategorycznie się pozbyć dla zachowania porządku i równowagi w garderobie. Do listy 37 rzeczy nie wliczamy dodatków, bielizny, piżam, torebek oraz ubrań sportowych. Istotne jest również to, że po zakończeniu tworzenia takiej szafy w sezonie nic już nie dokupujemy. Możliwości zakupowe otwierają się dopiero przy tworzeniu szafy na kolejny sezon.

Co należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia capsule wardrobe?

Podczas wyboru ubrań należy wziąć pod uwagę własny typ urody. Chodzi tutaj między innymi o rodzaj karnacji oraz sylwetki. Ubrania w szafie mają za zadanie zawsze pełnić swoją rolę, a więc w każdej kreacji kobieta powinna czuć się dobrze i wyjątkowo niezależnie od jej elementów.

Jakie są zalety posiadania szafy kapsułowej?

Szafa kapsułowa pozwala przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Jak wcześniej wspomniano podczas posiadania szafy kapsułowej nie powinno kupować się żadnych ubrań w trakcie sezonu, poza tym skomponowanie ubrań każdego dnia nie powinno sprawiać tyle problemów, co zazwyczaj, wiedząc, że szafa zawiera wszystkie elementy, które są potrzebne do świetnego wyglądu. Można z nim komponować dowolne pasujące do właścicielki zestawy. Poza tym ze względu na prawdopodobnie mniejszą ilość elementów garderoby o wiele łatwiej zapanować nad porządkiem. Szafa kapsułowa to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią eksperymentować z modą i chcą mieć tak zwane gotowce szafie. Pozwalają one na pewność, że można ubrać się szybko i dobrze niezależnie od okazji.