jak nauczyć dziecko oszczędzania

Budżet domowy bez tajemnic – jak zaplanować wydatki?

Kontrolowanie domowego budżetu pozwala nie tylko odpowiednio rozplanować wszelkie wydatki, ale także zacząć oszczędzać by móc realizować swoje plany czy marzenia. Najlepiej, jeśli domowy budżet nie jest owiany tajemnicą, a wydatki są planowane całą rodziną, włączając w to dzieci.

Planowanie domowych finansów – dlaczego warto?

Budżet domowy wymaga często kreatywnej księgowości by wystarczyło na wszystkie miesięczne zobowiązania i potrzeby każdego członka rodziny. Warto więc mieć domowe finanse pod kontrolą z kilku powodów, aby:

– uniknąć niekontrolowanych wydatków;

– lepiej planować wspólne wydatki;

– zobaczyć na co najwięcej pieniędzy wydajemy i co można zmienić, by owe wydatki ograniczyć;

– móc odkładać mniejsze lub większe sumy na różne cele;

– być lepiej przygotowanym na nieplanowane wydatki, które jakże często nas zaskakują;

– nauczyć dzieci oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy.

Domowe finanse a dzieci

Warto od najmłodszych lat dzieci oswajać z potrzebą prowadzenia budżetu domowego. Oczywiście musi być owa nauka dostosowana do wieku dziecka. Niemniej jednak warto, aby dziecko mogło uczestniczyć w planowaniu wydatków. Im wcześniej uświadomi mu się, że to dzięki pracy ma się pieniądze, za które płaci się rachunki, kupuje jedzenie czy rozmaite rzeczy, tym szybciej będzie doceniało wartość pieniądza. Wielu rodziców zastanawia się jak nauczyć dziecko oszczędzania czy racjonalnego gospodarowania swoimi kieszonkowymi. A odpowiedź jest bardzo prosta – dając właściwy przykład i możliwość uczestnictwa w planowaniu domowego budżetu.

Edukacja finansowa dzieci – im wcześniej tym lepiej

Uczymy dzieci wiele różnych rzeczy, ale często zapominamy o edukacji finansowej. Jeśli dziecku nie pokażemy, że na pieniądze trzeba zapracować, to nie docenią ich wartości. Będzie im się wydawało, że zawsze będą na koncie. Nie nauczą się również planować swoich wydatków czy oszczędzać na swoje przyjemności, cele.

 

W związku z czym niezmiernie ważne jest, aby dzieci uczyć kontroli finansów od najmłodszych lat. Nauka poprzez zabawę będzie najbardziej skuteczna. Sposobów na edukację finansową dzieci jest bardzo wiele. Najbardziej znaną nauką gospodarowania pieniędzmi jest zabawa w sklep, gdzie dzieci uczą się planować zakupy i wydatki z nimi związane.

Dawanie dziecku kiszonkowego, a także płacenie za wykonanie określonych prac (nie będących codziennymi obowiązkami) jest również niezwykle skutecznym elementem edukacji finansowej. Trzeba to jednak robić z pewnym wyczuciem, zachowując zdrowy rozsądek. Nie chodzi wszak o to, by dziecko oczekiwało zapłaty za wszystkie rzeczy, które w domu wykonuje. Dziecko mając możliwość posiadania własnych pieniędzy i zarobieni ich w bardzo prosty sposób uczy się do nich szacunku. Poza tym uczy się planować swoje wydatki i oszczędzać. Warto zachęcać dziecko do posiadania 2-3 skarbonek na oszczędności przeznaczone na różne cele – np. zakup wymarzonej zabawki, drobne przyjemności, cele charytatywne. Warto również robić z dziećmi zakupy, by były świadome kosztów życia.