Będę mamą po raz pierwszy

Będę mamą po raz pierwszy! Jak przygotować się do macierzyństwa

Wiadomość o tym, że za 9 miesięcy na świecie pojawi się dziecko, często wywraca świat do góry nogami. Oto niedługo zmieni się wszystko. Trzeba będzie myśleć nie tylko o sobie, ale i o kimś jeszcze. W jaki sposób kobieta może przygotować się do tej jakże ważnej, życiowej roli?

Pierwsze dziecko to sytuacja, kiedy wszystko jest nowe

Oczywiście, ani przez chwilę nie powinno się mieć wątpliwości, czy sobie poradzimy w tej nowej roli. W niejednym blogu dla mam znajdziemy informacje o tym, jak ważna jest mama. To właśnie ona zawsze najlepiej rozumie swoje dziecko, wie czego mu potrzeba i jak się nim zająć. Wobec tego warto już na starcie uwierzyć we własne możliwości. Instynkt matki przecież nie wymaga doświadczenia. Na każdym etapie ciąży powinnyśmy regularnie odwiedzać gabinet lekarza. Regularne badania są konieczne, aby upewnić się, że z nami i dzieckiem jest wszystko w porządku. Warto wybrać jednego, zaufanego lekarza, który będzie od początku prowadził naszą ciążę i spokojnie odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Oczywiście, niezależnie od naszej sytuacji zawodowej, nie możemy się przemęczać ani też dźwigać ciężkich rzeczy. Już pierwsze tygodnie ciąży powinny oznaczać dla nas pewną taryfę ulgową i skupienie się na dziecku. To w naturalny sposób zmienia nasze myślenie. Pojawia się świadomość, że od teraz nic już nie będzie takie samo.

Czas oczekiwania to ważny czas, który się miło wspomina

Możemy pozostać aktywne zawodowo tak długo, jak tylko chcemy – oczywiście, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań i praca nie zagraża ciąży . Warto też traktować wszelkie przemiany zachodzące w organizmie z pewnym dystansem. Za wiele naszych stanów będą odpowiadać hormony. I tak, niektóre kobiety podczas ciąży wprost emanują energią i mogłyby góry przenosić. Inne są zmęczone i marzą ciągle o drzemce. Zarówno jeden jak i drugi stan, a także emocjonalne huśtawki nastrojów są czymś zupełnie normalnym. Mało tego, nie tylko będą nam towarzyszyć przez te 9 miesięcy do porodu, ale też nawet kilka tygodni po nim. Warto też uświadomić o tym fakcie naszego partnera, aby i on nie brał sobie do serca naszych nastrojów.

Wypoczynek i sen jest niezbędny dla kobiety w ciąży

Jeśli więc zdecydujemy się pozostać w pracy- nigdy nie zapominajmy o odpowiedniej dawce odpoczynku. To ważne, gdyż pozwoli nam to zachować dobre samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Z kolei będąc w domu, możemy w końcu znaleźć czas na realizację własnych zainteresowań. Możemy nadrobić książkowe zaległości lub oglądać filmy, na które wcześniej nie było czasu. Warto też czytać o macierzyństwie i psychicznie przygotować się na to, co nastąpi po porodzie. Ta wiedza może się dla nas okazać bardzo przydatna. Pamiętajmy również, aby chociaż rozpocząć kompletowanie wyprawki dla niemowlaka. Dzięki niektórym przedmiotom i gadżetom początki macierzyństwa mogą być dużo łatwiejsze. Nigdy też nie zapominajmy o tym, że będąc w ciąży, jak i po narodzinach dziecka zawsze mamy prawo prosić innych o pomoc i nie ma w tym nic złego.