Baby blues, czyli jak radzić sobie ze smutkiem poporodowym

Chyba każda przyszłą matka czeka niecierpliwie na narodziny swojego dziecka. Jednak czasem, już po porodzie, pojawiają się inne uczucia niż bezwarunkowa miłość i radość – lęk, strach, rozpacz czy przygnębienie. To tzw. baby blues, a więc smutek poporodowy. 

Baby blues a depresja poporodowa

Baby blues pod pewnymi względami przypomina depresję poporodową. Objawia się bowiem drażliwością, płaczliwością, bezsilnością i przygnębieniem. Eksperci są zdania, że stan ten dotyka ponad 50% matek po urodzeniu dziecka. Baby blues ma bowiem związek ze zmianami hormonalnymi związanymi z ciążą i samym porodem. Jednak warto wiedzieć o tym, że baby blues to nie depresja poporodowa. Informuje o tym każdy blog dla mam.

Czym charakteryzuje się baby blues?

Baby blues na ogół pojawia się w ciągu kilku dni od porodu. Najczęściej mija samoistnie po około dwóch tygodniach. Nie ma też konieczności wspomagania się lekami. Kobieta musi się jednak czuć wówczas kochana i potrzebna. Często młoda matka czuje się zmęczona i nie ma sił na zajmowanie się maluchem. Obawia się, że nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami.

Wszystko to ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w jej organizmie. W czasie ciąży dominują w nim hormony, które mają na celu utrzymać ciążę i przygotowanie ciała do porodu. Potem ulega to zmianie. Dużą rolę odgrywa kortyzol, którego poziom po porodzie drastycznie spada. Powoduje to u młodych matek zaburzenia natury emocjonalnej. Dużą rolę odgrywa również psychika samej kobiety.

Jak poradzić sobie z baby blues?

Baby blues na szczęście najczęściej zanika samoistnie bez stosowania żadnych leków. Jeśli jednak przez kilka tygodni stan młodej matki nie poprawia się, być może doszło do wystąpienia depresji poporodowej. Wówczas konieczna bywa pomoc specjalisty. Kluczowe znaczenie ma wsparcie okazywane przez bliską rodzinę – męża, rodziców, rodzeństwo itd. Mąż, ojciec dziecka powinien starać się wyręczyć partnerkę w wielu obowiązkach związanych z opieką nad dzieckiem. Kąpanie, karmienie czy przewijanie to obowiązki, które jest w stanie wykonywać samodzielnie. Poza tym młodej mamie trzeba pokazywać, że jest ważna i doceniana. Warto robić jej drobne prezenty i sprawiać niespodzianki.

Dobrze jeśli mąż jest w stanie przejąć również i domowe obowiązki takie jak gotowanie, sprzątnie, pranie czy prasowanie. Wówczas kobieta może zrelaksować się i oddać przyjemnym dla niej czynnością. W razie potrzeby o pomoc warto poprosić rodziców lub teściów. Trzeba pamiętać,  że baby blues to stan przejściowy.

Baby blues dla kobiety

Sama kobieta w tym czasie nie może i nie jest w stanie sobie pomóc. W tym czasie dla młodej matki ogromne znaczenie ma kontakt z innymi ludźmi i światem zewnętrznym. Dobrze jeśli może porozmawiać z innymi kobietami, które są w tej samej sytuacji. Warto zapewnić jej czas na relaks i odpoczynek. W tym czasie ogromne znaczenie ma odpowiednie odżywianie się i aktywność fizyczna. Młoda matka potrzebuje dużo odpoczynku i nie należy jej tego zabraniać, a wręcz przeciwnie.